Fresca „Moartea râzând”, de aproape 200 de ani, din Argeș, vandalizată cu sapa. Autorul a explicat gestul: „Biserica nu mai este a Morții, ci a Vieții”
Individul chiar ca are discernamant redus. Biserica se ocupa si cu viata si cu moartea. Iar distrugerea unei opere de arta, chiar naiva, este ceva rau.
Fresca „Moartea râzând”, de aproape 200 de ani, din Argeș, vandalizată cu sapa. Autorul a explicat gestul: „Biserica nu mai este a Morții, ci a Vieții”
« Înapoi la articol
MEGU 10.05.2026, 12:26
Individul chiar ca are discernamant redus. Biserica se ocupa si cu viata si cu moartea. Iar distrugerea unei opere de arta, chiar naiva, este ceva rau.
CamelianPropinatiu 11.05.2026, 11:27
Dacă există credință și speranță, putem reconstitui chiar și Mănăstirea Văcărești. Eventual lângă Casa Parlamentarilor.
trans_parent 12.05.2026, 10:35
A dat cu sapa în una cu coasă :)))
liviuemil 30.05.2026, 15:55
Distruge DESENUL cu sapa, nu viceversa !!!!!!
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.