„Războiul din vecinătatea noastră nu numai că îşi lasă amprenta, dar defineşte şi modul în care sărbătorim astăzi. (…) Nu ştim cât va dura acest război. Poate dura săptămâni, poate dura luni bune. Prin urmare, trebuie să fim pregătiţi, pe de o parte, să primim refugiaţi şi, pe de altă parte, să ne asigurăm că niciuna dintre comunităţile noastre nu cade victimă nici psihozei războiului, nici propagandei de război”, a spus în discursul său Kelemen Hunor.

„Şi asta este ceea ce cer tuturor, ceea ce îi îndemn pe toţi să facă, pe cât posibil, rămânând calmi, să privim înainte şi să încercăm să facem tot ceea ce putem face, fiecare acolo unde este. Noi muncim pentru a menţine cetăţenii acestei ţări în siguranţă. Muncim pentru a ne păstra libertatea”, a adăugat liderul UDMR

Acesta a subliniat că lumea occidentală trebuie să rămână unită pentru a putea învinge expansiunea Rusiei.

Occidentul global trebuie să rămână unit astăzi. Numai atunci vom avea o şansă de a opri Rusia, de a pune capăt luptei împotriva războiului şi vărsării de sânge fără sens a preşedintelui Putin. Solidaritatea şi respectul faţă de propria noastră libertate cer, de asemenea, ca prioritatea noastră acum, în aceste zile şi săptămâni dificile, să fie aceea de a ajuta.

Kelemen Hunor:

„În pofida vremurilor grele, sunt optimist. Am văzut cu toţii cum a reacţionat majoritatea covârşitoare a comunităţii noastre, iar această solidaritate este exemplară. Am văzut şi am simţit că dorinţa de libertate a oamenilor este de nezdruncinat. Şi ştim, din istorie, că asupritorul nu poate câştiga niciodată, el va pierde întotdeauna. De aceea, să spunem din nou, cu mult curaj şi mândrie: trăiască tinerii revoluţionari, trăiască comunitatea noastră iubitoare de libertate!”, a transmis Kelemen Hunor.

Ligia Deca, propusă de PNL pentru funcția de ministru al educației. Cîțu și Roman s-au abținut de la vot – SURSE
Recomandări
Ligia Deca, propusă de PNL pentru funcția de ministru al educației. Cîțu și Roman s-au abținut de la vot – SURSE

Potrivit liderului UDMR, natura umană este construită pe dorinţa şi ideea de libertate.

„Astăzi, cetăţenii Ucrainei luptă pentru libertate. Toţi oamenii iubitori de libertate sunt alături de ei astăzi. Ei sunt de partea libertăţii. Sunt împotriva agresorului, împotriva invaziei ruseşti. Şi noi facem acelaşi lucru. Astăzi, aceasta este singura conduită corectă”, a mai spus Kelemen Hunor.

În discursul său, preşedintele UDMR a reamintit importanţa celei de-a 174-a aniversări a Revoluţiei din 1848-1849, faptele eroilor de atunci şi lecţiile de istorie care rămân actuale şi azi.

Urmărește-ne pe Google News
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

„Mangia îi făcea copilului meu propuneri indecente în timp ce se masturba în fața lui”. Caz șocant în România
GSP.RO
„Mangia îi făcea copilului meu propuneri indecente în timp ce se masturba în fața lui”. Caz șocant în România
Loredana Groza, indecentă TOTAL în limuzină! Și-a ridicat picioarele și apoi a... VIDEO de excepție
Playtech.ro
Loredana Groza, indecentă TOTAL în limuzină! Și-a ridicat picioarele și apoi a... VIDEO de excepție
Mesaj strigător la cer pe o coroană de flori de la înmormântarea lui Alexandru Arșinel! Oamenii s-au revoltat când au citit
Viva.ro
Mesaj strigător la cer pe o coroană de flori de la înmormântarea lui Alexandru Arșinel! Oamenii s-au revoltat când au citit
Florin Zalomir, jandarm și fost campion la scrimă, găsit împușcat în casa lui din Otopeni. Ofițerul avea 41 de ani
Observatornews.ro
Florin Zalomir, jandarm și fost campion la scrimă, găsit împușcat în casa lui din Otopeni. Ofițerul avea 41 de ani
Șoferul ucis de bolovan pe Defileul Jiului se întorcea de la mormântul lui Arsenie Boca. Ce urma să facă
Știrileprotv.ro
Șoferul ucis de bolovan pe Defileul Jiului se întorcea de la mormântul lui Arsenie Boca. Ce urma să facă
El este omul care a căzut din spațiu. Din Vladimir Komarov a mai rămas doar o bucată carbonizată
FANATIK.RO
El este omul care a căzut din spațiu. Din Vladimir Komarov a mai rămas doar o bucată carbonizată
Reghecampf, lovitură teribilă pentru Anamaria Prodan. Ce decizie a luat acesta
Orangesport.ro
Reghecampf, lovitură teribilă pentru Anamaria Prodan. Ce decizie a luat acesta
Horoscop 3 octombrie 2022. Gemenii ar putea profita de agitația din jur, ca să se ocupe de ceea ce e cu adevărat urgent și important
HOROSCOP
Horoscop 3 octombrie 2022. Gemenii ar putea profita de agitația din jur, ca să se ocupe de ceea ce e cu adevărat urgent și important
Sănătatea, încotro? Săptămânile Tranziției Alimentare Carrefour îți fac cunoștință cu numeroase produse sănătoase
PUBLICITATE
Sănătatea, încotro? Săptămânile Tranziției Alimentare Carrefour îți fac cunoștință cu numeroase produse sănătoase