De aproape un an și jumătate, în insulele Cook nu a mai venit niciun turist, cu excepția a câtorva luni. Țara a fost complet izolată, pentru SARS CoV-2 să nu se răspândească, mai ales că sistemul sanitar nu este unul dezvoltat. Închiderea țării a dus, inevitabil, la suspendarea turismului, un sector care asigură două treimi din PIB-ul Insulelor Cook.

A fost o schimbare profundă, mai ales că până în pandemie, țara se bucura de un boom economic fără precedent tocmai datorită turismului. În 2019, peste 172.000 de oameni au vizitat Insulele Cook, țară cu o populație de 17.500 de locuitori.

„Ne-am simțit binecuvântați!”. Oamenii care s-au bucurat că pandemia le-a închis țara
Insulele Cook sunt formate din 15 insule, aflate în Pacificul de Sud, aflate la trei ore de zbor de orașul Auckland din Noua Zeelandă | Foto: Profimedia

Închiderea turismului a dus și la suspendarea mai multor servicii, astfel că mulți oameni au rămas fără job. Guvernul a fost nevoit să se împrumute zeci de milioane de dolari pentru a menține economia pe linia de plutire, în timp ce oamenii au fost nevoiți să caute alte activități pentru a-și asigura hrana.

„Oamenii din comunitatea noastră au început din nou să-și producă singuri hrana, să lucreze în plantații, să petreacă mai mult timp și de calitate cu familiile lor și am învățat să ne ajutăm unii pe alții într-o perioadă dificilă din punct de vedere financiar pentru atât de mulți”, spune Alex King, o fotografă din insula Rarotonga, cea mai mare și cea mai vizitată insulă dintre cele 15 care formează statul.

Adaptarea oamenilor la noua realitate i-a făcut pe mulți să aprecieze din nou stilul simplu de viață. 

„În timpul pandemiei de coronavirus am crezut că suntem binecuvântați”, continuă fotografa. 

„Ne-am simțit binecuvântați!”. Oamenii care s-au bucurat că pandemia le-a închis țara
Mai mulți turiști se relaxează pe o plajă din Rarotonga, cea mai mare insulă din Cook | Foto: Profimedia

Din luna mai, pentru câteva luni, țara a reluat turismul, lucru care nu i-a încântat pe toți localnicii. Mii de neozeelandezi au luat cu asalt plajele, dornici de o vacanță pe o insulă luxuriantă, care nu a avut nici măcar un caz de COVID. Acum, turismul a fost din nou suspendat, după ce Noua Zeelandă a înregistrat cazuri de infectare cu tulpina Delta. Iar acest lucru a deschis, în Insulele Cook, o dezbatere legată de amploarea turismului.

O activistă și jurnalistă, Florence Syme-Buchanan, spune că Rarotonga a fost neglijată de dragul creșterii economice. „Înțelegem că turismul aduce banii atât de necesari. Dar cu ce preț?”, se întreabă ea.

Noi, localnicii, ne-am bucurat că ne-am recuperat insula, cu toate că mulți dintre noi am pierdut veniturile aduse de turism. Mă tem pentru insula noastră, deoarece mediul înconjurător se degradează și s-ar putea să nu-și mai revină niciodată. 

Activistă din Insulele Cook: 

Părerea ei este împărtășită și de fotografa Alex King. 

„Am lucrat ani de zile în industria turismului și nu-mi este greu să înțeleg de ce a jucat un rol atât de dominant în viața noastră. Dar, în ultimii ani, am văzut exact ce impact poate să aibă această industrie pentru mediul înconjurător, pentru cultura și pentru comunitatea noastră”, spune și fotografa Alex King.

„Ne-am simțit binecuvântați!”. Oamenii care s-au bucurat că pandemia le-a închis țara
Locuitori din insula Rotonga, în port tradițional | Foto: Profimedia

Mai mulți oameni cer acum guvernului să nu revină niciodată la turismul de dinainte de COVID, ci impună, ca la începutul anilor 90, o limită de doar 35.000 de turiști pe an, adică de aproape cinci ori mai puțin decât numărul celor care au vizitat insulele în 2019.

Dezbaterea nu este una nouă. În 2017, deputata de opoziție Selina Napa a cerut guvernului să limiteze numărul de sosiri în timp ce se modernizau drumurile din Rarotonga și se îmbunătățeau sistemul de colectare a deșeurilor și cel de canalizare.

În ciuda faptului că a fost refuzat categoric, ea continuă să lanseze același apel. „Suntem o mică națiune insulară și singura resursă reală este frumusețea insulelor noastre, pentru care turiștii vin aici”, afirmă aceasta.

„Mi-am adus aminte de vremurile când toată lumea era liberă”

Chiar și unii locuitori care câștigau din turism susțin că acum viața lor este mai liniștită. Este cazul unei proprietare a unui centru SPA din apropiere de o lagună. 

După ce și-a închis afacerea, Nana Short a început să cultive legume și să le vândă locuitorilor. 

„Chiar nu am fost deranjată. Când a izbucnit pandemia, mi-am adus aminte de vremurile de demult, când toată lumea era liberă, nefiind grăbită să meargă undeva sau să facă ceva”, spune ea.

Acum, vrea să se reorienteze complet și cere guvernului să vină cu soluții pentru a dezvolta și alte sectoare pe lângă cel al turismului. 

„În timpul pandemiei, oamenii au început să-și dea seama cât de important este să ne folosim resursele și să creăm diversitate. Mulți dintre acești oameni lucrează în sectorul turismului și știu cum este. Este muncă grea”, afirmă ea.

Citeşte şi:

„Obligativitatea vaccinării ar fi sfântă”. Ce soluții au primarii din reședințele de județ să convingă cetățenii să se vaccineze

Încă un român a fost evacuat din Kabul cu avionul militar trimis de la București. Aeronava a preluat și trei cetățeni străini

EXCLUSIV Țiriac, propunere fără precedent împotriva pandemiei COVID-19: „Du-te în junglă dacă vrei asta!”
PARTENERI - GSP.RO
EXCLUSIV Țiriac, propunere fără precedent împotriva pandemiei COVID-19: „Du-te în junglă dacă vrei asta!”
Adevărul despre despărţirea Andreei Bălan de Tiberiu Argint. Artista ar fi făcut un scandal monstru
Playtech.ro
Adevărul despre despărţirea Andreei Bălan de Tiberiu Argint. Artista ar fi făcut un scandal monstru
"Abia te ţin oamenii ăştia". Şofer, pulbere de beat, sprijinit de pompieri ca să nu cadă în timp ce sufla în etilotest
Observatornews.ro
"Abia te ţin oamenii ăştia". Şofer, pulbere de beat, sprijinit de pompieri ca să nu cadă în timp ce sufla în etilotest
Horoscop 18 octombrie 2021. Săgetătorii au multe de învățat, rapid, din mers, ca să poată recupera ce au pierdut
HOROSCOP
Horoscop 18 octombrie 2021. Săgetătorii au multe de învățat, rapid, din mers, ca să poată recupera ce au pierdut
Românii fac cozi la vaccinare: “Merg cu soțul, l-am convins. Nu suportăm să fim închiși”
Știrileprotv.ro
Românii fac cozi la vaccinare: “Merg cu soțul, l-am convins. Nu suportăm să fim închiși”
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Telekomsport
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Rebels with a cause @ELLE New Media Awards 2021
PUBLICITATE
Rebels with a cause @ELLE New Media Awards 2021