ORAȘELE FĂRĂ COPACI. Locuitorii din marile centre urbane din România trăiesc ca în cuptoare: temperaturile cresc, betoanele continuă să se construiască. Ce efecte au asupra sănătății
Pai preocuparea lor nu sunt copacii..a se vedea de exemplu ce se intampla in sectorul 3. Ce s-a ales de parcul Ior, cum se taie copacii de pe marginea strazii pt ca trebuiesc schimbate conducte dar nu se mai replanteaza nimic...si lista poate continua.
Suntem orasul betoanelor, al pavelelor si al blocurilor aparute peste noapte
In ultimii 3-4 ani, de cand au venit ultimele "directive pretioase" de la UE, si in Botosani s-au taiat copaci si s-au pus pavele de ciment in loc.
S-au taiat sute de copaci si spatiile lor au fost acoperite cu pavele. Nimeni nu a cerut asta, dar asa se dezalizeaza bugetele locale
Un exemplu este si in sectorul 2. S-au taiat chipurile copacii uscati, dar nu s-a pus nimic in loc, nici macar o floare. S-a pus gazon peste flori, s-au taiat pomii existenti (ex: tuia, etc), gazon care din exces de zel a fost udat la inceput zilnic dupa care au inceput sa spele trotoarul, iar gazonul s-a uscat.
Da cineva socoteala pentru acesta investitie in gazon?
Pentru ca a iesit in evidenta increngatura Buzatu , care are poza si in articol , putem sa povestim cum decurg investitiile in infrastructura oraselor din judet . SE TAIE TOTI ARBORII DE PE STRAZILE LA CARE SUNT LUCRARI . cativa arbori salvati de cetateni tot sunt atacati in sensul ca se taie copacul de la jumatate si fara coronament moare . Poate va inchipuiti ca s a facut sacrificiul ca sa se castige largime la carosabil ? Nici macar 20 cm in plus !
ORAȘELE FĂRĂ COPACI. Locuitorii din marile centre urbane din România trăiesc ca în cuptoare: temperaturile cresc, betoanele continuă să se construiască. Ce efecte au asupra sănătății
« Înapoi la articol
ionels 04.10.2023, 11:20
Ca se taie cate un copac periculos nu este o problema. Problema este ca nu se planteaza altii noi.
Alex.59 04.10.2023, 11:43
Păi dacă "rechinii imobiliari" au LIBER de la "impărăție"...??? ????
Vrajitoarea 04.10.2023, 11:44
Ar trebui să urmăm modelul celor din Singapore care au acele păduri urbane amenajate pe blocuri,dacă pe pământ defrișăm totul !
Andreeafunduc 04.10.2023, 11:44
Pai preocuparea lor nu sunt copacii..a se vedea de exemplu ce se intampla in sectorul 3. Ce s-a ales de parcul Ior, cum se taie copacii de pe marginea strazii pt ca trebuiesc schimbate conducte dar nu se mai replanteaza nimic...si lista poate continua. Suntem orasul betoanelor, al pavelelor si al blocurilor aparute peste noapte
Simona.T 04.10.2023, 12:12
mai cresc si preturile la imobiliare odata cu temepratura...
Imparatul_e_gol_pe_YOUTUBE 04.10.2023, 12:16
In ultimii 3-4 ani, de cand au venit ultimele "directive pretioase" de la UE, si in Botosani s-au taiat copaci si s-au pus pavele de ciment in loc. S-au taiat sute de copaci si spatiile lor au fost acoperite cu pavele. Nimeni nu a cerut asta, dar asa se dezalizeaza bugetele locale
acornel 04.10.2023, 12:29
Un exemplu este si in sectorul 2. S-au taiat chipurile copacii uscati, dar nu s-a pus nimic in loc, nici macar o floare. S-a pus gazon peste flori, s-au taiat pomii existenti (ex: tuia, etc), gazon care din exces de zel a fost udat la inceput zilnic dupa care au inceput sa spele trotoarul, iar gazonul s-a uscat. Da cineva socoteala pentru acesta investitie in gazon?
Elenuca 04.10.2023, 12:40
Pentru ca a iesit in evidenta increngatura Buzatu , care are poza si in articol , putem sa povestim cum decurg investitiile in infrastructura oraselor din judet . SE TAIE TOTI ARBORII DE PE STRAZILE LA CARE SUNT LUCRARI . cativa arbori salvati de cetateni tot sunt atacati in sensul ca se taie copacul de la jumatate si fara coronament moare . Poate va inchipuiti ca s a facut sacrificiul ca sa se castige largime la carosabil ? Nici macar 20 cm in plus !
Shushu12 04.10.2023, 14:56
..... nu mai exista loc verde....
Frumosul1 04.10.2023, 14:58
Asta se întâmplă când construiești masiv betoane moare mai multă lume decât de obicei deceniul ăsta o să ne încălzim tot mai tare
‹ 1 2 3 4 ›
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.