0-116711-gazprom.jpg

Mai mult, guvernul de la Ankara a confirmat sistarea livrărilor de gaze naturale ruseşti via Ucraina şi pentru ţara lor, însă Turcia continuă să se aprovizioneze de la Rusia prin gazoductul submarin Blue Stream, care leagă direct cele două ţări şi care este funcţional din 2002. Rusia îi livrează acum Turciei 48 milioane de metri cubi pe zi, cu 8 milioane mai mult decât în mod obişnuit.

Grupul petrolier şi de gaze austriac OMV a anunţat că numai 10% din gazul rusesc prevăzut a fost livrat către Austria azi-dimineaţa, compania urmând să recurgă la rezerve. Potrivit oficialilor companiei austriece, Gazprom a anunţat o reducere de 30-40% pe perioada acestei nopţi, însă, către ora 07.00, livrările au scăzut la 10 procente din volumul normal.

Compania macedoneană Gama a anunţat că verificările sunt în curs de desfăşurare şi că nu este, deocamdată, în măsură să confirme întreruperea livrărilor de gaz în cursul nopţii.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.