„A nins puţin noaptea trecută, iar zăpada s-a prins, începând de la cota 1.200. Stratul e subţire de aproximativ cinci – zece centimetri şi nu se poate schia”, a declarat, astăzi, şeful Salvamont Hunedoara, Ovidiu Bodean.

Salvamontiştii le recomandă turiştilor să nu se aventureze pe trasee, pentru că zăpada este proaspătă.

„Poteca e mascată de zăpadă şi se alunecă uşor. Dacă nu cunosc traseele şi nu au echipament adecvat, ar fi mai bine să renunţe la drumeţii. În cazul în care au probleme pe munte, turiştii se pot adăposti în unul dintre refugiile de la Stâna de Râu, Poiana Pelegii, Baleia sau Zînoaga, însă atunci când pleacă trebuie să lase curăţenie aşa cum au găsit”, a spus şeful Salvamont Hunedoara.

Vezi pe Libertatea subiectele la română la Evaluarea Națională 2026!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.