Deschis între orele 11.00 şi 22.00

Sarmalele de Botiza sunt vestite atât la Bucureşti, cât şi la Strasbourg, Veneţia, Ierusalim şi Tel Aviv, unde maramureşeanca noastră a fost invitată să le pregătească în cadrul unor târguri. În Franţa, la Strasbourg, a câştigat locul I la un concurs de gătit în aer liber, unde au participat 8 ţări.
Ce mai puteţi găsi la târg? Ceramică pictată, icoane, măşti tradiţionale, jucării din lemn, instrumente muzicale, bijuterii, decoraţiuni şi ornamente, dulceţuri, miere şi siropuri. Mai lipseşte doar Moşul, dar nu pentru mult timp.
Pe 12 decembrie, copiii îl pot vizita în căsuţa pe care spiriduşii o pregătesc de zor zilele acestea. Târgul rămâne deschis o lună şi poate fi vizitat zilnic, între orele 11.00 şi 22.00.

Imagini de poveste în toată ţara

Unul dintre cele mai cunoscute târguri din ţara noastră s-a deschis deja de o săptămână la Sibiu şi poate fi vizitat până pe 3 ianuarie.
Căsuţele instalate în Piaţa Mare vor găzdui expozanţi din întreaga ţară, cu produse atent selecţionate.
SibiuTârg cu miros de sărbători! S-a deschis Bucharest Christmas Market | FOTO
Şi la Arad, autorităţile au aprins joi seară iluminatul festiv pentru Sărbătorile de Iarnă. Instalaţii de iluminat festiv sunt montate şi în parcuri, iar în pieţele publice din zona centrală au fost instalate cupole de lumini.
ARADTârg cu miros de sărbători! S-a deschis Bucharest Christmas Market | FOTO
Foto: Vlad Chirea

VLAD6301.jpgIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 17

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.