Un bărbat de 30 de ani acuzat că a tâlhărit doi bătrâni – părinţii fostului lider al PC Dâmboviţa, Alexandru Alexandrescu – a evadat, duminică, din arestul Poliţiei Judeţene Dâmboviţa.

0-131232-rompres_3247190.jpgCornel Adrian Oprescu, 30 de ani, avea un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile, pentru tâlhărie, fiind acuzat că în 2 februarie, împreună cu alte cinci persoane, a intrat în locuinţa celor doi bătrâni din localitatea Tătărani, pe care i-a legat şi de la care a furat suma de 10.000 de lei şi un autoturism.

În momentul evadării bărbatul era în „camera de aerisire”, aflată lângă arest, în curtea Inspectoratului Judeţean de Poliţie, unde persoanele arestate preventiv sunt scoase la plimbare. Bărbatul era împreună cu un alt arestat preventiv, iar la un moment dat l-a ameninţat pe acesta, avertizându-l să tacă, şi s-a urcat pe zidul „camerei de aerisire”, a rupt plasa de sârmă de deasupra, după care a sărit gardul Poliţiei şi a fugit.

Poliţiştii care se ocupau de supravegherea deţinutului sunt cercetaţi de către procurori care vor stabili dacă se fac vinovaţi sau nu de evadarea acestuia

Pentru prinderea evadatului au fost instituite filtre la intrarea şi ieşirea din municipiul Târgovişte, iar ulterior filtrele au fost extinse în tot judeţul, pentru prinderea evadatului fiind mobilizaţi şi 40 de jandarmi, precum şi efectivele DPIR

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.