Preşedintele interimar Crin Antonescu şi premierul Victor Ponta se vor întâlni azi, separat, cu Phillip Gordon, asistentul pentru afaceri europene şi eurasiatice al secretarului de stat american, Hillary Clinton. Oficialul american a fost trimis la Bucureşti pe fondul teribilei crize politice de la noi.

Mediafax scrie că nu este exclus ca emisarul american  să discute şi cu preşedintele suspendat, Traian Băsescu.

Philip Gordon, asistent al şefului diplomaţiei americane, a fost trimis la Bucureşti, pentru a discuta despre „îngrijorarea Statelor Unite legată de recentele acţiuni ale Guvernului român care ameninţă echilibrul puterilor în stat şi care slăbesc independenţa instituţiilor”, după cum sună anunţul Departamentul de Stat al SUA.https://content.ad20.net/Storage/0_0/blank.gif
Gordon va avea întâlniri şi cu membri ai societăţii civile şi ai comunităţii de afaceri pentru a discuta despre rolul lor în întărirea valorilor şi principiilor democratice împărtăşite de comunitatea transatlantică.
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.