LIBERTATEA TE AJUTĂ: Pensia de urmaș se poate cumula cu alte venituri?

14 noiembrie 2017 23:30 De: ,

Vă rog să-mi spuneți dacă pensia de urmaș se poate cumula, în cazul soției supraviețuitoare sau a copiilor, cu alte venituri obținute de aceștia. (Veronica Petre, Constanța)

RĂSPUNS: Potrivit Art 118, din Legea nr. 230/2010, cu modificările ulterioare, în sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie următoarele categorii de pensionari: a) pensionarii pentru limită de vârstă; b) nevăzătorii; c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 (până la vârsta de 16 ani, iar dacă îşi continuă studiile, într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani). De asemenea, soţul supravieţuitor poate cumula pensia de urmaș cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut (3.131 lei), adică, 1.095 lei. Pensia de urmas nu poate fi mai mică de 520 lei, valoarea pensiei minime garantate.

Citește și: Pensia de urmaș. Cine are dreptul și cum se calculează

 

Vezi ultimul video postat pe libertatea.ro
Citește ultimele ȘTIRI pe Libertatea.ro