UPDATE: Cutremur de 6,8 grade în Filipine. Cel puţin 43 de oameni au murit

UPDATE 21.30 Un cutremur cu magnitudinea de 6,8 s-a produs luni în centrul arhipelagului Filipine, în urma căruia cel puțin 43 de persoane au murit. Totodată, a avut loc o replică cu magnitudinea de 6,2.

  • Cutremur

7:07 Potrivit institutului american de geofizică USGS, seismul s-a produs la o adâncime de 46 de kilometri, în jurul prânzului (05.49 ora României). Epicentrul a fost localizat în mare, între insulele Negros şi Cebu, la 70 de kilometri nord de oraşul Dumaguete (Negros), potrivit USGS.

În urma seismului, cel puțin o personă și-a pierdut viața, dar numărul victimelor este posibil să crească.

Centrul de alertă în caz de tsunami în Pacific, cu sediul în Hawaii, a anunţat că nu există un pericol de tsunami devastator.

 

 

Votează articolul!

micapublicitate.ro
 
ziare powered by Distinct New Media