| Educație

Învățătorul Petruț Rizea, după un AVC suferit din cauza epuizării la școală: „Pur și simplu am căzut din picioare”. Mesajul pe care-l transmite celor din minister

« Înapoi la articol

Comentarii (8)
Avatar comentarii

MarinPreda 12.05.2026, 20:04

Mai sa fie dar toti sunteti epuizati de munca in Romania. Nu zau? Dar femeia care este vanzatoare la un supermarket cum este? Uite o surpriza pentru toti epuizatii: nu exista meserie usoara sau lipsita de griji. Conteaza cum o tratezi si cum vezi echilibrul intre viata si loc de munca. Ma indoiesc ca are de munca mai mult de 8 ore/zi timp de 5 zile pe saptamana. Faptul ca munca este inegala, adica nu este liniara in timp, asta nu inseamna ca nu tot atat munceste in medie.

Avatar comentarii

tomitan 13.05.2026, 06:30

\"30.000 lei/lună pentru sindicalistul Marius Nistor din 10 surse. Vrea grevă contra austerității\"-Newsweek ,Petre Badică 30.06.2025 @ domn profesor.Il cunosti pe acest derbdeu pe nume Marius Nistor? Daca nu , iti spun cine este.Acest derbedeu , ar fi trebuit sa fie pe baricade la minister sa lupte impotriva birocratiei generata de catre sinecuristii de partid.Dar ce sa vezi , tovarasul sindicalist Marius Nistor , un foarte mare consumator de lokum si cacao pe la A3,Marș TV & Ciutacu TV, ptr ca asa ii sta bine unui sindicalist mioritic, in loc sa lupte ptr cei care-l platesc imparateste , joaca cu ursul cum se spune.Linge clantele si se cafeleste cu clanul infractional Nordis din Kiseleff 10 , da mă cei care au adus hantanavirusul economic in Romania , șobolanii din camara publica.Aproba birocratia si sinecurismul de partid .Când s-a vrut sa se taie joburi din minister sau alte sinecurisme , a sarit ca ars.Canalia este aparatorul birocratiei din cauza lui ai facut AVC.

Avatar comentarii

Elenuca 13.05.2026, 08:47

Invatatorii au 4 ore zilnic ,elevii de ciclu primar sunt cei mai ascultatori dar zgomotosi ,asa ca sigur nu e un caz de burnout asa cum il prezinta . Vine imediat o vacanta de 2 luni ,face tratament si Doamne ajuta ! Sunt si persoane tinere care fac AVC ,ca exista si o componenta de predispozitie genetica . Sanatate si nu va mai plingeti atat in invatamant ,nu e program intens ,nu e dificil stresul si l fac singuri intre ei profesorii sau cei care au ajuns directori si inspectori !

Avatar comentarii

Victor15 13.05.2026, 22:33

Bună ziua! Unii dintre dumneavoastră comentați fără să cunoașteți deloc situatia din sistemul de învățământ. Articolul nu face o comparație între munca unui învățător/profesor și alte meserii (ex. vânzător la supermarket). Nu există termen de comparație în ceea ce privește: nivelul de stres, uzura psihică, calificarea, pregătirea etc. Oricum, cred că un vânzător la supermarket nu ar rezista 4-5 ore de muncă cu copiii de vârste mici. Vacanțe? Asistență și corectura la Bac și EN, examene de diferență, învățat pentru grade ... Sunt profesor de 17 ani și uneori simt că cedez sub povara birocrației și a cerințelor de serviciu inutile. La clasă mă duc cu plăcere, chiar dacă este dificil. Dar nu munca sau lipsa banilor mă consumă psihic cel mai mult, ci comentariile dumneavoastră.

Avatar comentarii

Victor15 13.05.2026, 22:47

Elenuca   •  13.05.2026, 05:47

Invatatorii au 4 ore zilnic ,elevii de ciclu primar sunt cei mai ascultatori dar zgomotosi ,asa ca sigur nu e un caz de burnout asa cum il prezinta . Vine imediat o vacanta de 2 luni ,face tratament si Doamne ajuta ! Sunt si persoane tinere care fac AVC ,ca exista si o componenta de predispozitie genetica . Sanatate si nu va mai plingeti atat in invatamant ,nu e program intens ,nu e dificil stresul si l fac singuri intre ei profesorii sau cei care au ajuns directori si inspectori !

Buna ziua, Doamna Elenuca! Sunteți total pe lângă! Nu ați rezista cu copiii din învățământul primar nici o lună. Nu știți ce vorbiți! Vă așteptăm în sistem, pentru a vă convinge! E simplu: facultate, masterat, examen de titularizare, 2 inspecții + portofoliu+examen de definitivat în primul an, apoi 3 inspecții + examen de grad 2 în următorii 4 ani, apoi încă 3 inspecții și susținerea unei lucrări de grad 1 (de peste 100 de pagini) în următorii 4 ani. Asta ca să știți cum vă veți petrece vacanțele... Doamne-ajută, doamnă Elenuca! Vă așteptăm la școală!

Avatar comentarii

MarinPreda 17.05.2026, 01:50

Victor15   •  13.05.2026, 19:47

Buna ziua, Doamna Elenuca! Sunteți total pe lângă! Nu ați rezista cu copiii din învățământul primar nici o lună. Nu știți ce vorbiți! Vă așteptăm în sistem, pentru a vă convinge! E simplu: facultate, masterat, examen de titularizare, 2 inspecții + portofoliu+examen de definitivat în primul an, apoi 3 inspecții + examen de grad 2 în următorii 4 ani, apoi încă 3 inspecții și susținerea unei lucrări de grad 1 (de peste 100 de pagini) în următorii 4 ani. Asta ca să știți cum vă veți petrece vacanțele... Doamne-ajută, doamnă Elenuca! Vă așteptăm la școală!

@Victor15: ba compar cu orice meserie pentru ca orice meserie are provocări. Va plângeți de condiții si extenuare. Dar munca cine o face? De ce ies analfabeți funcționali din mâinile voastre? Sistemul este de vina? Când ii evaluați si știți, pentru ca sigur știți, ca nu sunt de trecut cu minim de 5, de ce ii treceți clasa? De ce nu ii mobilizați sa învețe? De ce la clasele primare se dau calificative de FB desi lucrările sunt de multe ori de B cu indulgenta? De ce nu sunteți obiectivi si echidistant? De ce nu aplicati regulamentul asa cum este? De ce acceptați agresiunile în școală? O spun pentru că mulți profesori si învățători știu de cazuri de hartuire si nu iau masuri de pedepsirea a agresorilor. Când se întâmplă agresiuni încercați sa îl înțelegeți pe copilul agresor, ii acordați șanse dupa șanse, dar nu va gândiți cât rău faceți agresatului prin cocolosirea vinovatului. Va plângeți dar nu sunteți corecți.

Avatar comentarii

Victor15 19.05.2026, 21:32

Domnului MarinPreda Nu ne plângem de muncă ci de faptul că statul deturnează atenția de la elev și grija pentru acesta, prin sarcini de lucru inutile. De exemplu, pentru Săptămâna verde trebuie: proiecte de activitate, dovezi (fotografii, parteneriate, liste cu semnături etc.), raport de activitate. Pentru comisia Burse, trebuie scrisă Procedura cu actualizări legislative, liste cu elevi etc. Pentru comisia Arhivă, mai am vreo 70 de pagini de redactat (din 130+). În afară de acestea, planuri remediale, fișe de progres, raportări privind cursurile efectuate. Avem condică de prezență electronică dar și pe hârtie. Iar acestea nu sunt nici 10 %...

Avatar comentarii

Victor15 19.05.2026, 21:34

Domnului Marin Preda Toți încearcă să pună problema analfabetismului funcțional pe seama profesorului, inclusiv decidenții politici. Mulți copii care renunță la școală, trăiesc în medii sărace. Am avut copii care veneau pe rând la școală cu aceeași pereche de adidași. Cum îi ajută statul și cum să le explici copiilor și părinților despre beneficiile educației, când ei, după școală, se duc cu oile? Statul a desființat multe școli la sate, obligând familiile sărace să găsească solutii. Statul a mărit numărul de elevi/clasă, afectând eficienta actului didactic. Statul a permis sistemului să accepte profesori necalificați, neavând bani pentru unii cu facultate (3800 lei pentru un debutant calificat). În legătură cu celelalte probleme, în ceea ce mă privește, fac tot ce pot pentru binele copilului. Îmi dau silința la fiecare oră de curs și nu numai.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.