Jocurile Olimpice. Echipa de fotbal a Germaniei a făcut scor de maidan cu naționala statului Fiji
Sport Libertatea > Sport

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Joi, 11 august 2016, 10:44

Naționala olimpică de fotbal a Germaniei a învins selecționata similară a statului Fiji cu un scor de maidan, 10-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, unde va întâlni Portugalia.

Debutant în naționala olimpică a nemților, atacantul lui Freiburg, Nils Petersen a marcat de cinci ori, în timp ce mijlocașul formației Schalke 04, Max Meyer, a punctat și el de trei ori, iar Serge Gnabry a semnat o „dublă”.

Scorul putea fi și mai mare, dar Maxi Meyer a ratat un penalty în repriza secundă, la 8-0.

VIDEO cu golurile

Este una dintre cele mai clare victorii înregistrate la fotbal, în istoria Jocurilor Olimpice. Alte rezultate astronimice:

Marea Britanie și Irlanda – Suedia 12-1 (1908, Londra)
Germania – Rusia 16-0 (1912, Stockholm)
Suedia Coreea de Sud 12-0 (1988, Londra)

Este o nouă victorie astronomică pentru Germania la un turneu de anvergură, la doi ani distanță de la șocantul 7-1 administrat Braziliei în semifinalele Mondialului 2014.

Echipa de start a Germaniei: Timo Horn – Toljan, Sven Bender, Süle, Klostermann -Lars Bender, Christiansen – Brandt, M. Meyer, Gnabry – Petersen
Antrenor: Horst Hrubesch