Cele 70 de trepte ale străzii Xenofon au fost constuite acum mai bine de 200 de ani, dar au reușit să supravieţuiască modificărilor arhitecturale care au schimbat faţa Bucureştiului. Fiindcă mulţi trec prin zonă, nici nu observă această stradă unică în Capitală, reprezentanţii unei firme de publicitate au decis să o scoată în evidenţă. Cum? Au pictat treaptă cu treaptă, cu monumente simbol ale oraşului. „E un proiect pro-bono prin care ne-am gândit să acoatem în evidenţă această stradă unică în Bucureşti. Oamenii trec pe aici, prin aceasă zonă istorică a oraşului nici nu o observă şi am decis să le facem un cadou. Sperăm ca aşa oamenii să simtă că oraşul lor e frumos”, ne-a declarat Alexandra Olteanu, managing director în cadrul firmei care s-a ocupat de proiect.
Lucrarea aparţine Evei Radu, o tânără de 28 de ani, doctorandă a Universităţii Naţionale de Arte din Bucureşti. „Am muncit 7 zile câte 10 ore pe zi ca să pictez treptele. Dar mă bucur să ştiu că am făcut un cadou frumos bucureştenilor”, ne-a declarat Eva. Vopselele pe care le-a folosit pentru opera ei de pe strada Xenofon vor rezista mai bine de 6 luni.
Astfel de lucrări pot fi admirare şi în Rio de Janeiro unde există Escadaria Selarón, în San Francisco unde este 16th Avenue Tiled Steps, dar şi în Valparaiso unde există cele 1000 de trepte spre Cerro Concepcion, sau în Seul unde poate fi admirat Ihwa-dong.
Fotografii: Dan Bistriţeanu
 
 

DB149597.JPGIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.