Indicatorii contorului vineri dimineaţă, la ora 08:24 erau 81.630 kWh. După 24 de ore erau 81.760 kWh
deci 130Kw curnt pe zii 3900 kw la luna .
Voi credeti ca noi ne permitem acel consum ?
ppc pantelimon ilfov 9. Preț final facturat* lei/kWh 1,57 deci 6.123 lei eu am salariu net de 3600 lei
Enorm! E adevarat ca noi nu punem 40+ grade ci doar 25 si ca avem pe jumatate spatiul, dar platind gazele pt centrala pt 4 persoane, plus 10% din suprafata incalzire si la bloc pt ca trec 3 tevi pe la noi si fiind costuri imense la bloc, avand un apartament sub noi neincalzit, unul peste noi la fel, tot nu platim in asemenea hal de mult cat am plati la curent
... Eu inteleg ca moldoveanul plateste mult mai putin per 100 kw (18 eur) decat platesc eu pe 100 de kw in Romania... Curentul ala parca vine de la noi... Este importat are taxe accize etc. si tot este mai mic pretul pe kw. 🤔
Pompa aer-apa, e buna ea însă nu pentru climatul din România/Moldova. Drept dovadă și consumul de 100 kw/24 h doar pompa de căldură, care pe românește înseamnă 145 lei/24 h.mai departe, trebuie să fiu bătut în cap sa investesc 30-40.000 de lei intr o pompă de căldură aer-apa pentru ca,ulterior, să plătesc 1000-1500 lei/luna curent electric (luând media de consum lunar aferenta lunilor de iarnă). E mare tam Tamil pe porcăria aia de pompa , insa socoteală de acasă nu se potrivește cu cea din târg.
Cât consumă o pompă de căldură în cea mai rece perioadă a iernii, la încălzirea unei case
« Înapoi la articol
ovi74 17.01.2026, 22:05
Indicatorii contorului vineri dimineaţă, la ora 08:24 erau 81.630 kWh. După 24 de ore erau 81.760 kWh deci 130Kw curnt pe zii 3900 kw la luna . Voi credeti ca noi ne permitem acel consum ? ppc pantelimon ilfov 9. Preț final facturat* lei/kWh 1,57 deci 6.123 lei eu am salariu net de 3600 lei
letima 17.01.2026, 22:23
Enorm! E adevarat ca noi nu punem 40+ grade ci doar 25 si ca avem pe jumatate spatiul, dar platind gazele pt centrala pt 4 persoane, plus 10% din suprafata incalzire si la bloc pt ca trec 3 tevi pe la noi si fiind costuri imense la bloc, avand un apartament sub noi neincalzit, unul peste noi la fel, tot nu platim in asemenea hal de mult cat am plati la curent
Gggga 20.01.2026, 06:54
Din pacate nu- mi permit. Daca asi avea pensie speciala......
_k7a_ 20.01.2026, 07:14
... Eu inteleg ca moldoveanul plateste mult mai putin per 100 kw (18 eur) decat platesc eu pe 100 de kw in Romania... Curentul ala parca vine de la noi... Este importat are taxe accize etc. si tot este mai mic pretul pe kw. 🤔
Florinache 20.01.2026, 14:02
Pompa aer-apa, e buna ea însă nu pentru climatul din România/Moldova. Drept dovadă și consumul de 100 kw/24 h doar pompa de căldură, care pe românește înseamnă 145 lei/24 h.mai departe, trebuie să fiu bătut în cap sa investesc 30-40.000 de lei intr o pompă de căldură aer-apa pentru ca,ulterior, să plătesc 1000-1500 lei/luna curent electric (luând media de consum lunar aferenta lunilor de iarnă). E mare tam Tamil pe porcăria aia de pompa , insa socoteală de acasă nu se potrivește cu cea din târg.
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.