Un păstor din satul KwaHlathi, aflat în Africa de Sud, a anunțat că a găsit o piatra transparentă, despre care unii cred că sunt cristale de cuarț. Vestea s-a răspândit brusc, iar în scurt timp 1.000 de oameni au împânzit dealul unde a fost făcută descoperirea. Toți au venit cu aceeași speranță: au dat peste o comoară, iar viața lor se va schimba.

„Sunt diamante adevărate”, a declarat o mamă a trei copii, ținând în mână o grămadă de pietre mici și transparente.

„Voi putea să cumpăr o maşină, o casă şi să-mi dau copiii la o şcoală privată”, a continuat ea.

„Sunt diamante adevărate”. O piatră misterioasă a atras sute de căutători de comori într-un sat african
Așa arată pietrele găsite de un localnic într-un sat din Africa de Sud | Foto: Profimedia

Experții nu sunt la fel de optimiști precum localnicii și consideră că este extrem de improbabil ca pietrele găsite să fie într-adevăr diamante autentice. Posilitatea nu este exclusă, totuși.

În zilele următoare, departamentul pentru Energie şi Minerit urmează să trimită o echipă de experţi la faţa locului pentru a analiza pietrele.

„Sunt diamante adevărate”. O piatră misterioasă a atras sute de căutători de comori într-un sat african
Așa arată zona în care oamenii caută ceea ce ei cred că sunt diamante | Foto: Profimedia

Până atunci, autorităţile din regiune au făcut apel la ordine şi calm și i-au îndemnat fără prea mult succes pe cei care au venit duminică să caute diamante să părăsească satul, pe fondul restricțiilor legate de COVID.

Unii oameni au început deja să vândă pietrele, scrie Reuters, fără să știe exact ce sunt. Prețurile variază de la 7 la 20 de dolari.

profimedia-0615723800Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 6
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.