„USR nu va vota un guvern monocolor PSD”

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Fritz afirmă: „Rămânem consecvenți. USR nu va vota un guvern monocolor PSD. I-am propus astăzi lui Sorin Grindeanu să susțină un guvern minoritar al PNL-USR-UDMR. Adică o continuare a formulei de guvernare din prezent care funcționează bine și imprimă o direcție reformistă. Numele premierului îl putem discuta”.

Liderul USR afirmă însă că „această rezolvare ar veni cu un preț”: Principiul reciprocității – dacă PSD votează un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, votăm și noi, anul viitor, un guvern PSD – este soluția noastră de deblocare a crizei politice. Este o propunere rezonabilă și responsabilă. Acesta este punctul de plecare în negocierea unui acord parlamentar între partidele din fosta coaliție, în spiritul protocolului de anul trecut. Pentru orice altceva lipsește încrederea”.

Care ar fi cea mai mare greșeală

Totodată, potrivit lui Dominic Fritz „să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală”.

„Cu soluția pe care o punem transparent pe masă, niciun partid nu ar deține toată puterea. Fără acest principiu, PSD primește putere deplină până la alegeri și poate face ce vrea, inclusiv înțelegeri cu oricine, chiar și cu AUR. USR nu poate fi parte din asta. Cele trei partide din acest bloc reformist reprezintă o bună parte dintre români. Ponderea noastră în Parlament este mai mare decât a PSD-ului. Iar rezultatele guvernării reprezintă o garanție că putem livra pentru români și că avem voința să curățăm statul”, arată șeful USR.

Mai mult, acesta spune că „USR nu sabotează niciun guvern, refuză un singur lucru: să fie scara pe care PSD se întoarce la putere, după ce, împreună cu AUR, a dărâmat guvernul din care făcea parte”.

„Nu putem să premiem partidul declanșator al crizei politice în desfășurare care neliniștește românii și are consecințe în nivelul de trai al oamenilor. Indiferent cum se va rezolva această criză, vă pot asigura că USR va rămâne neobosit în lupta pentru o Românie dreaptă și prosperă. Mulțumesc că ne sunteți alături”, a mai transmis Dominic Fritz.

Liderii principalelor formațiuni pro-occidentale s-au reunit, joi, la Vila Lac, pentru a găsi o ieșire din labirintul crizei guvernamentale. Potrivit surselor Libertatea, Sorin Grindeanu (PSD), Ilie Bolojan (PNL), Dominic Fritz (USR) și Kelemen Hunor (UDMR) încearcă să creioneze un acord politic pentru susținerea reciprocă a unei guvernări minoritare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (4)
Avatar comentarii

Karina2022 26.06.2026, 05:53

Atentie mare acest FRITZ este un excroc care vrea sa smechereasca PSD sper ca Grindeanu sa nu cada in plasa ca vezi doamne votatine voi acum ca vom vota si noi la anul ,in primul rand acest Fritz sprit nu are el dreptul sa suna cine ce si cum sa se voteze [asta sa o spuna in tara lui nu in Romania ok ] sa lase romani sa decida cine cu cine voteaza .

Avatar comentarii

Emilee 26.06.2026, 09:34

O propunere foarte decenta. Numai asa se poate sparge cangrena din jurul PSD.

Avatar comentarii

m1a2r3i4a1n5a6 26.06.2026, 10:10

In ce măsură poate fi național un guvern format din USR, UDMR și PNL. USR se declară partid internaționalist ( n-a cântat încă Internaționala), UDMR este o uniune creată pe criterii naționale, adică este reprezentantul apolitic al ungurilor din România, PNL își zice partid național și are ca motto Prin noi înșine, dar felul cum orientează Bolojan acest partid și propensiunea acestuia către o anume țară din Europa spune multe . Deci care dintre aceste partide vrea binele României, pentru că despre asta este vorba Grancea Mariana

Vezi toate comentariile (4)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.