LUNA APRILIE
1. În zorii zilei de 2 aprilie latifundiarul Gigi Becali a fost „săltat” de mascaţi din propria locuinţă. Deşi cu doar o zi înainte de arestarea sa Becali şi-a etalat calităţile de cântăreţ şi dansator pe acorduri de muzică aromană, într-o emisiune televizată acesta a ajuns în spatele gratiilor suspectat că ar fi tocmit o grupare de recuperatori pentru a reintra în posesia Mercedesului său furat în urmă cu ceva timp. Milionarul din Pipera a ajuns la sediul poliţiei nu cu duba ci la volanul luxosului său Mercedes, flancat de un „mascat” aşezat pe locul din dreapta.
Intră aici pentru a vedea cum a decurs arestarea lui Gigi Becali.
2. Pe 1 aprilie 2009 marea actriţă a României Marga Barbu a încetat din viaţă la Spitalul de Urgenţă Floreasca din Bucureşti, în urma unui stop cardiorespirator. Potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, doctorul Bogdan Opriţa, Marga Barbu suferea de insuficienţă cardiacă severă şi se afla în spital de pe 26 martie.
Intră aici pentru a citi mai multe despre artistă.
3. Pe 12 aprilie, în ziua de Florii manelistul Florin Salam îşi pierdea soţia în faţa unei boli cumplite: ciroză. Tânăra de 27 de ani fusese operată pe 10 aprilie însă din cauza complicaţiilor a pierdut lupta cu moarta la Spitalul Floreasca din Capitală.
Intră aici pentru a vedea cum şi-a condus cântăreţul soţia pe ultimul drum.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_d7034fb7e43b52b122b6f3f0d8c2b40b.jpg)
4. După ce la începutul lunii aprilie Gigi Becali a fost primul om din fotbalul românesc a fost arestat , pe 13 aprilie şi Cornel Penescu, patronul echipei de la FC Argeş este arestat pentru dare de mită.
Citeşte mai multe despre arestarea lui Cornel Penescu.
5. Deşi multă lume nu se mai aştepta pe 17 aprilie Tribunalul Bucureşti a decis să aprobe cererea de eliberare provizorie sub control judiciar formulată de Gigi Becali, acesta urmând să petreacă sfintele sărbători de Paşte alături de familie.
LUNA MAI
1. Pe 20 mai Mircea Lucescu câştigă alături de Şahtior Doneţk Cupa UEFA. Este pentru prima dată când un antrenor român câştigă acest trofeu.
Intră aici pentru a vedea cum s-a bucurat Lucescu de această reuşită.
2. Pe 26 mai familia fostului campion mondial la box, Mike Tyson era lovită de o mare tragedie . Exodus fetiţa de numai 4 ani a sportivului a murit în casa în locuinţa din Phoenix, Arizona. Copila se juca pe banda de alergare când a când, la un moment dat, o curea i s-a înfăşurat în jurul gâtului şi s-a sufocat. Cel care a găsit-o pe fetiţă a fost chiar fratele său mai mare, Miguel, de şapte ani, care a alertat imediat familia.
Citeşte mai multe despre moartea fetiţei lui Mike Tyson.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_a2dc0ef5d240f933b03b4f983dd68ed5.jpg)
3. Pe 26 mai virusul AH1N1 a ajuns şi în România. La acea dată Liliana Crişan, în vârstă de 33 de ani, întoarsă recent din America a ajuns Institutul de Boli Infecţioase „Matei Balş” din Capitală cu febră 38° şi simptome de răceală, iar verdictul medicilor a fost ferm: tânăra e rainfectată cu virusul de gripă nouă.
Citeşte mai multe de spre primul caz de gripă porcină în România
LUNA IUNIE
1. Pe 1 iunie un avion al companiei Air France cu 215 pasageri la bord, care făcea legătura între Rio de Janeiro şi Paris, a dispărut de pe ecranele radar, în Brazilia. La bordul aparatului se aflau 82 femei, 126 bărbaţi şi opt copii, dintre care un sugar. Forţele marine şi aeriene din Brazilia au încetat operaţiunile de căutare pe 27 iunie. Au fost recuperate 51 de cadavre din 228, numărul persoanelor aflate la bordul aeronavei, şi 600 de bucăţi din aparat.
Citeşte aici întreg firul dispariţiei aeronavei.
2. Pe 3 iunie Actorul David Carradine, devenit celebru datorită rolurilor din serialul “Kung Fu” şi din filmul “Kill Bill”, a fost găsit mort ntr‑o cameră de hotel din Bangkok, Thailanda, în circumstanţe bizare. Poliţia a avut două ipoteze: fie o sinucidere, fie actorul s‑a sufocat în timp ce se masturba. Cauza morţii actorului a rămas în continuare o nebuloasă.
Intră aici pentru a vedea cum a fost condus artistul pe ultimul drum.
3. Pe 10 iunie primul bărbat din lume care a născut pentru prima dată a devenit mamă pentru a doua oară. Americanul Thomas Beatie a născut un băieţel, după ce vara trecută a adus pe lume o fetiţă.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_1ea98830fdea306347db5c45c1b8ea30.jpg)
4. Primul deces cauzat de gripa porcină în Europa a pus pe jar o lume întreagă. Astfel pe 14 iunie o femeie de 38 de ani din Scoţia, Marea Britanie, diagnosticată în urmă cu două săptămâni cu gripă porcină, a murit, devenind astfel rima victimă făcută de acest virus pe continentul nostru.
Citeşte mai multe despre primul deces cauzat de gripa porcină în Europa.
5. Pe 18 iunie Mihai Mocanu, fostul fundaş al Petrolului şi al naţionalei, s-a stins din viaţa la 67 de ani cauza unui cancer la esofag la vârstă de 67 ani.
6. După doar trei săptamâni în această lume, Eduard Darius, fiul cel mai mic al lui Silviu Prigoană si al Adrianei Bahmuteanu a încetat din viaţă la Spitalul Polizu pe 22 iunie.
Citeşte mai multe despre tragedia vedetei şi a omului de afaceri.
7. Pe 25 iunie întreaga Planetă a fost cutremurată de una dintre cele mai tragice veşti: Regele Muzicii Pop Michael Jackson a murit la doar 49 de anidin cauza unui stop cardiac. Vestea că megastarul a decedat a ţinut prima pagină a tuturor publicaţiilor pentru multă vreme şi julte secrete ale acestuia au fost dezvăluite în lunile imediat următoare.
Citeşte aici cele mai importante ştiri publicate de Libertatea despre marele artist care a plecat prea devreme dintre noi.
8. Cunoscuta actriţă Farrah Fawcett, în vârstă de 62 de ani, a încetat din viaţă pe 25 iunie după o îndelungată bătălie cu cancerul. Vedeta, renumită pentru rolul său din serialul „Îngerii lui Charlie”, a fost diagnosticată cu teribila maladie în 2006 iar în această perioadă s-a bucurat de sprijinul total al actorului şi partenerului său timp de 29 de ani, Ryan O’Neal.
Intră aici pentru a vedea cum a fost condusă actriţa pe ultimul drum.
Citeşte şi Evenimentele anului 2009 (ianuarie-martie)
Citeşte şi Evenimentele anului 2009 (iulie-septembrie)
Citeşte şi Evenimentele anului 2009 (octombrie-decembrie)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_54ee39151d2944088fe5872198557bfa.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/158_76a6d5a763342f8471ffb373624c9df9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_f2a89c350f7b4f12a54fd72cde0ac207.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_c6efb92ef52f84651a8a6a07aea8fb6c.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/196_7630424d1161dc9832170fa5c72f3e7d.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/222_42be93ce70ff4a9e748e9a289041ab22.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_406b866330dcb8833c89a3bb1d0fa5ef.jpg)
Comentează
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.