Majorările sunt urmările unor studii de evaluare a costurilor directe şi indirecte suportate de Guvernul SUA pentru a procesa vizele, spune misiunea diplomatică. Procesul de solicitare a vizelor a fost modernizat, iar costurile au crescut, prin urmare taxa de 131 dolari din prezent nu mai este îndeajuns.

Pentru viza de tip B1/B2 (Turist/Afaceri), doritorii vor trebui să achite acum 140 USD, pentru cea de tip E (Investitor) – 390 USD, pentru F (Student) – 140 USD, pentru J (Schimburi culturale) – 140 USD, pentru K (Logodnic/Logodnică) – 350 USD, pentru vize pe baza unor petiţii tip H (Muncă temporară) – 150 USD, pentru L (Transfer intră-companie) – 150 USD, pentru O (Persoane cu abilităţi extraordinare) – 150 USD, P (Sportiv sau artist) – 150 USD, pentru Q (Schimburi interculturale) – 150 USD, pentru R (Angajat religios) – 150 USD. Toate celelalte taxe, inclusiv cea de ziarist, se vor majora la 140 USD.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.