Detin singura garsoniera din bloc si as dori sa pot beneficia de o boxa la subsol. De la asociatia de proprietari mi s-a spus insa ca sunt multe cereri si ca eu n-as avea prioritate. Are importanta faptul ca detin doar o camera? N-ar trebui ca tocmai din acest motiv sa gasesc intelegere la vecinii mei care au cate doua si chiar trei camere?
Ioana Sorici, Bucuresti

Raspuns: In primul rand, trebuie subliniat ca de regula subsolurile sunt spatii tehnice care nu permit amenajarea de boxe care sa impiedice accesul la conductele de apa, agent termic, gaze. Dar daca in blocul dv. e posibila amenajarea de boxe, hotararea trebuie s-o ia adunarea generala, care poate avea in vedere faptul ca detineti un spatiu restrans. Altfel se fac raportari la cota parte de proprietate din spatiile comune.


Eugen Eftimiu
Specialist in probleme locative


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.