De pe 10 februarie alte doua automotoare vor merge catre Iasi, iar in scurt timp, ,,Sagetile albastre,,, cum au fost botezate trenurile de ultima generatie importate din Germania, vor parcurge ruta Cluj-Oradea-Timisoara. Automotorul (un tren de dimensiuni mici) are 12 fotolii ergonomice la clasa I si 98 la clasa a II-a, 13 strapontine rabatabile, geamuri cu vedere panoramica, grup sanitar ecologic accesibil si persoanelor cu handicap.
Biletul de tren pana la Craiova costa 226.000 la clasa a II-a si 334.000 la clasa I. Contractul incheiat cu firma Siemens prevede livrarea a 120 de automotoare, pretul fiecaruia fiind de 2,7 milioane dolari. Primii care au urcat in ,,Sagetile albastre,, au fost: primul-ministru, ministrul transporturilor, insotiti de presedintele Senatului si secretarul general al Guvernului.
Ei au apreciat faptul ca noile trenuri au un consum redus, de 3 ori mai mic, fapt ce va permite o amortizare mai rapida a investitiei.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.