Jurnalistului Steve Ginsberg i-a venit această idee în timp ce asculta discursul unui politician, în faţa unui grup de 30 de persoane. El putea sesiza neadevărurile strecurate în declaraţiile politicianului, în timp ce publicul nu părea să realizeze situaţia reală.
„Era un discurs ţinut într-o mică parcare, în faţa a 30 de oameni. Timp de 45 de minute, acest politician a spus o grămadă de lucruri despre care eu ştiam că sunt false, însă nimeni altcineva de acolo nu îşi dădea seama de asta”, spune Ginsberg.
Proiectul TruthTeller a primit o finanţare de 700.000 de de dolari din partea organizaţiei Knight News Challenge, pentru dezvoltarea aplicaţiei care ar putea schimba total faţa politicii din ziua de astăzi.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.