Potrivit unei decizii a Guvernului de la finalul anului 2014, revoluţionarii care, în decembrie 1989, au mobilizat şi condus grupuri de oameni, construind şi menţinând baricade împotriva forţelor regimului comunist, vor fi obligaţi să obţină noi certificate prin care să ateste că au avut „un rol determinant” la Revoluţie, pentru indemnizaţii.

Pentru aceasta, Guvernul a introdus un nou titlu de revoluţionar, cel de „Luptător cu Rol Determinant”.

Cei cărora li s-a atribuit acest titlu primesc o indemnizație lunară de 2.200 de lei,au scutiri pentru transportul în comun dar și pe cel feroviar și sunt ”iertați„ de impozitul pe venit.

Verifică aici dacă ești pe listă

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.