UPDATE 11:00 Emil Boc, primarul orașului Cluj, a ajuns și el la DNA Ploiești, urmând ca în scurt timp să fie audiat.

emil boc dna

UPDATE 10:20 La sediul DNA Ploiești a ajuns și Adriean Videanu. Acesta nu a dorit să facă declarații în fața presei.

videanu la DNA

La DNA Ploiești sunt așteptați și primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, dar și fostul ministru Adriean Videanu, potrivit unor surse judiciare.

ion aritom la dna

ion aritom dna

Vasile Blaga este inculpat și pus sub control judiciar pe motiv că, între 2009-2012, în calitate de secretar general al PDL, ar fi făcut trafic de influență pentru numirea în funcții a unor persoane care să atribuie contracte din bani publici unor firme dispuse să dea o parte din bani partidului. Prin acest mod Blaga ar fi adunat suma totală de 700.000 de euro pentru partid, susțin procurorii DNA Ploiești.

În acelaşi dosar sunt urmăriţi penal fostul primar din Piatra Neamţ Gheorghe Ştefan şi omul de afaceri Horaţiu Bruno Berdilă.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.