0-138644-cd.jpgMinistrul Afacerilor Externe, Cristian Diaconescu, a solicitat oficial, astăzi, autorităţilor din Republica Moldova să informeze câţi cetăţeni români au fost reţinuţi în urma protestelor desfăşurate zilele acestea la Chişinău, relatează Agerpres.

„Facem un apel insistent şi ferm către autorităţile din Republica Moldova de a ne preciza oficial numărul cetăţenilor români reţinuţi şi de a permite personalului de la Consulatul României să intre în legătură cu aceştia, pentru a le acorda neîntârziat asistenţa consulară, conform legilor internaţionale”, a precizat ministrul Afacerilor Externe, într-o conferinţă de presă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.