E mica, gandacica si rotunjoara, are un nume de desen animat (Olive), ochelari à la Elton John (prima perioada) si o slabiciune pentru inghetata “a la mode”, iar atunci cand afla c-a fost admisa in finala concursului Miss Sunshine – prin abandonul primei clasate! – trage un tipat ce-ar putea sparge toate geamurile si sticlaria din casa… Nu e candidata ideala la un concurs de frumusete, dar daca s-ar da un premiu pentru “Cea mai simpatica Miss Sunshine”, l-ar castiga detasat. Este personajul titular al semi-comediei “Little Miss Sunshine” (tradus, cam aiurea, prin “Fiecare se crede normal”). Micuta Abigail Breslin e cea mai buna achizitie a filmului; celelalte sunt regia, scenariul si restul actorilor.


Olive traieste intr-o casa in care tatal (Greg Kinnear) e un luzar absolut, care-si ambaleaza nereusita intr-o filozofie de doi bani (si “noua pasi”) despre succes, mama (Toni Collette) este uzata si debordata, fratele mai mare l-a citit pe Nietzsche si-a decis sa nu mai vorbeasca, bunicul (Alan Arkin) e un cocainoman cu amintiri de erotoman, iar unchiul (Steve Carell), care e gay, tocmai a-ncercat sa se sinucida… Toti se imbarca in dubita VW – care nu porneste decat impinsa – si se indreapta spre California pentru a-i da o sansa lui Olive. Ceea ce descopera la fata locului este un cosmar pastelat, cu “fetite” ca niste papusi Barbie expandate, un concurs formatat dupa showurile tv si o imagine a “succesului” absolut dizgratioasa.

Regizat de un cuplu debutant, Jonathan Dayton si Valerie Faris, “Little Miss Sunshine” e genul de film la care te mai duci o data, tragand de maneca rudele, prietenii sau vecinii. Si totusi, nu este divertismentul hollywoodian la care v-ati putea gandi; ba chiar, dimpotriva! E ceea ce se numeste “american independent” – specie care are mai multi spectatori dintre critici si mai putini dintre spectatorii obisnuiti. Cu toate acestea, merita sa va incredeti in critici: veti fi rasplatiti cu o poveste care nu va insulta inteligenta, dar nici nu v-o vara pe gat. Pana la urma, esecul nu e un lucru tocmai rau – pare sa spuna filmul acesta; important este sa nu-ti ratezi viata.


Alex Leo Serban
Critic de film

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.