Fostul presedinte al Organizatiei pentru Apararea Drepturilor Omului (OADO), Florentin Scaletchi, a fost eliberat din arest aseara. Masura de detentie s-a inlocuit astfel cu cea de a nu parasi tara. Pe data de 13 martie, Scaletchi a fost condamnat de Tribunalul Bucuresti la sase ani de inchisoare, pedeapsa rezultata din contopirea pedepselor initiale: patru ani pentru trafic de influenta, sase ani pentru trafic de influenta in forma continuata, trei ani pentru luare de mita, sase luni pentru fals intelectual. Prin contopirea pedepselor, instanta a decis ca presedintele OADO sa execute pedeapsa cea mai lunga, adica cea de sase ani.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.