Trecerea cu bine printr- o operaţie dificilă nu înseamnă automat şi rezolvarea problemei medicale. Tratamentul postoperator, mai ales în cazul unui bebeluş, e la fel de important ca şi intervenţia chirurgicală în sine. E şi cazul micuţei Isabel Codrea, care, la doar 4 luni, a suportat o operaţie la Viena, menită să îndrepte atrezia de valvă tricuspidă ce-i ameninţa inima şi viaţa. Dar acum Isabel are nevoie de tot felul de medicamente, seruri, vaccinuri, care, mai ales la vârsta ei fragedă, sunt esenţiale pentru a împiedica apariţia unor alte complicaţii medicale. După ce au reuşit să-i administreze un ser scump şi rar, Synagis, prin bunăvoinţa dr. Andrei Crăciun de la Spitalul Dr. I. Cantacuzino, părinţii copilei se confruntă cu o nouă problemă.
“Ni s-a spus la spital că trebuie să-i facem cât mai curând vaccinul pneumococic, despre care noi nu ştiam, pentru a evita orice infecţie la plămâni. Sunt necesare două doze lunar, făcându- se la interval de o lună-două, iar o singură doză costă în jur de 300 de lei”, ne-a scris tatăl Isabelei, căutând soluţii materiale pentru a face rost de vaccinul necesar. Dar poate vor avea şansa unui ajutor cald, ca o inimă sănătoasă de om, aşa cum speră să aibă, cât mai mult, propria-i fetiţă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.