Deţinutul susține că a recurs la acest gest din cauza torturilor la care ar fi supus după gratii. ”Ne torturează, ne iau şi dreptul să vorbim cu familiile, ne omoară acolo şi nimeni nu face nimic”, striga deţinutul în timp ce era escortat de doi polițiști către spital. Bărbatul are 37 de ani şi este condamnat la 12 ani de închisoare pentru tâlhărie.

Penitenciarul Galaţi a remis un comunicat de presă în care arată că în acest caz se va constitui o comisie disciplinară care va analiză fapta.
Deţinutul care s-a automutilat poate fi pedepsit tăindu-se dreptul la vizite, la pachet, la cumpărături sau chiar poate ajunge la izolator pentru maximum 10 zile.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.