„Nimeni nu va adera la Federația Rusă pe 28 (februarie)”, a declarat Budanov, adăugând că nu vor exista probleme pentru Ucraina, care se învecinează cu Transnistria.

Îngrijorările pe această temă au apărut după ce opozantul transnistrean Ghenadie Ciorba a spus că, la congresul deputaților transnistreni, anunțat pentru 28 februarie, regiunea va cere să fie alipită la Rusia.

Într-o primă reacţie, Chişinăul a declarat că urmăreşte „cu atenţie” situaţia din regiunea transnistreană şi a adăugat că deocamdată „nu există temei” care să indice că situaţia din stânga Nistrului s-ar putea deteriora. Totodată, Chişinăul a spus că „speră” că „Tiraspolul îşi dă seama de consecinţele pe care şi le asumă în cazul unor măsuri pripite”.

Transnistria este o regiune separatistă din estul Republicii Moldova, cunoscută oficial ca Republica Moldovenească Nistreană, cu o populație majoritar rusofonă.

Din cele şapte congrese organizate până în prezent, doar două dintre ele au decis într-un fel sau altul soarta regiunii, şi anume cel din 1990 şi cel din 2006. La prima adunare de acest fel din 1990, a fost adoptată o declaraţie privind crearea aşa-numitei Republicii Sovietice Socialiste Moldoveneşti Transnistrene, cu capitala la Tiraspol şi în cadrul URSS. Ulterior, în 1991, cel de-al doilea aşa-numit congres, organizat după destrămarea URSS, s-a desfăşurat într-un subsol şi s-a încheiat cu autoproclamarea independenţei regiunii transnistrene.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Aura1 26.02.2024, 08:07

Mai bine să rămână independenți...

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.