Liderul de la Casa Albă a subliniat că va fi discret, pentru a-l lăsa pe Donald Trump să guverneze, însă daca va fi nevoie va semnala public încălcarea valorilor fundamentale.

Obama a precizat încă o dată că se bucura că va avea, în sfârșit, o viață personală, după opt ani  în „bula” de la Casa Albă, că se va odihni un pic, că nu va mai fi în lumina reflectoarelor și că va avea mai mult timp pentru familia lui, confirmând că vrea să scrie o nouă carte.  „Vreau să scriu, să fiu un pic liniștit, să petrec timp cu fetele mele”, a mărturisit președintele democrat, care va pleca în vacanță  vineri cu familia în California după terminarea ceremoniei de învestitură a noului președinte, Donald Trump.

Barack Obama a apărat de asemenea bilanțul celor două mandate ale sale și în particular decizia anunțată marți de a comuta pedeapsa lui Chelsea Manning, condamnată la 35 de ani închisoare pentru a fi transmis documente confidențiale site-ului WikiLeaks.

„Nu am nicio problemă în a spune că justiția a fost făcută”, a declarat președintele SUA. Chelsea Manning a suportat „o pedeapsă dură cu închisoarea, (…) ea a fost judecată, (…) ea și-a recunoscut responsabilitatea pentru faptă, pedeapsa primită era foarte disproporționată”, a adăugat el, amintind că a comutat, și nu anulat, respectiva pedeapsă.

Transsexuala din armată Chelsea Manning, care se numea Bradley Manning la momentul faptelor imputate, va fi eliberată pe 17 mai. Ea fusese condamnată în august 2013 pentru a fi transmis peste 700.000 de documente confidențiale site-ului WikiLeaks.

Barack Obama rămâne la Washington

Barack Obama își încheie al doilea mandat cu o cotă de popularitate foarte ridicată. Şaizeci la sută dintre americani aprobă performanţa lui Obama cu preşedinte, iar 61% sunt mulţumiţi de modul în care a administrat economia.

El pleacă vineri definitiv de la Casa Albă, zi în care Donald Trump va fi învestit în funcție. Între timp, Barack Obama a început să-și mute lucrurile de la Casa Albă în noua sa locuință din Washington. Mai multe dubițe au fost văzute, începând de luni,  în fața vilei din cartierul exclusivist  Kalorama, pe care soții Obama au închiriat-o pentru a locui după învestitura lui Donald Trump, succesorul lui Barack.

Michelle și Barack Obama au decis să nu se întoarcă la Chicago și să mai rămână doi ani în Washington, până în 2019, pentru ca fiica lor mai mică, Sasha, să își poată termina liceul aici. Luxoasa vilă în valoare de 5 milioane de dolari, se află chiar în apropierea liceului la care studiază mezina, are nouă camere și nouă băi și este construită din anul 1928.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.