Incidentul violent a avut loc joi, puțin înainte de ora locală 14:00, într-un tren de mare viteză ICE 91, care se deplasa spre Viena, cu aproximativ 500 de pasageri la bord.

Un tânăr sirian în vârstă de 20 de ani a atacat patru persoane cu un topor și un ciocan, rănindu-le.

Poliția germană a precizat că agresorul a folosit un „obiect periculos”, cel mai probabil un topor, în timpul atacului petrecut în apropiere de localitatea Straßkirchen, în districtul Straubing-Bogen, landul Bavaria.

Unii pasageri au acționat frâna de urgență, iar trenul s-a oprit pe traseu, pe o linie feroviară deschisă.

Mai mulți călători au intervenit pentru a-l opri pe atacator – unul dintre ei i-a luat una dintre arme și a folosit-o pentru a-l imobiliza. Ulterior, bărbatul a fost bătut și grav rănit, fiind transportat cu un elicopter la spitalul din Regensburg.

Autoritățile au intervenit în forță: pompieri, poliție și echipe de prim ajutor au fost trimise la fața locului. Linia feroviară a fost închisă temporar.

Purtătorul de cuvânt al Crucii Roșii Bavareze, Sohrab Taheri-Sohi, a anunțat că în urma atacului, o persoană a fost grav rănită, alte trei au suferit răni moderate, iar o a cincea a fost rănită ușor.

Cei 500 de pasageri au fost evacuați și au primit inițial asistență în aer liber. Ulterior, aceștia au fost duși într-un centru special amenajat, unde li s-a oferit sprijin, inclusiv consiliere psihologică.

În total, peste 150 de membri ai echipelor de intervenție – salvatori și pompieri – au participat la operațiune.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.