„Ministerul Sănătăţii a făcut toate demersurile necesare la o companie privată, pentru furnizarea vaccinului hexavalent. Această companie a notificat Ministerul Sănătăţii că poate furniza produsul cu o întârziere de două săptămâni faţă de prevederile contractuale. Astfel, după data de 5 octombrie a.c., produsele vor fi livrate de către producător, iar Ministerul Sănătăţii va avea posibilitatea de a le distribui în teritoriu pentru continuarea imunizărilor”, se precizează într-un comunicat.

Achiziţia vaccinului pentavalent, utilizat pentru imunizarea nou-născuţilor contra difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei şi meningitei virale, Ministerul Sănătăţii va achiziţiona în aproximativ două săptămâni, prin procedura de negociere directă, o cantitate care să asigure necesarul din această perioadă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.