Liviu Dragnea

Liviu Nicolae Dragnea s-a născut la 28 octombrie 1962, în comuna Gratia, județul Teleorman.

A urmat cursurile Liceului de matematică-fizică Unirea din Turnu Măgurele (1976-1980). Licențiat al Facultății de Transporturi, secția autovehicule rutiere, din cadrul Institutului Politehnic București (1981-1987). Specializare, în iulie 1997, la Școala de Înalte Studii Administrative din Roma, Italia. În 2001 a urmat un curs de management al administrației publice locale din cadrul ASE București. În 2004 a absolvit cursurile Colegiului Național de Apărare în cadrul Universității Naționale de Apărare ‘Carol I’ din București.

A lucrat ca inginer auto, șef atelier mecanic la IUGTC Craiova (1987-1991); a fost manager la mai multe firme private (1991-1996). Membru al Partidului Democrat; vicepreședinte al PD — filiala Turnu Măgurele (oct. 1995 — mart. 1996), și al Organizației județene PD Teleorman (1995-2001). Director de campanie electorală la alegerile locale și generale din 1996.

Consilier în cadrul Consiliului Local al municipiului Turnu Măgurele (2 iun.—23 dec. 1996). A fost prefect al județului Teleorman (23 dec. 1996 — 2000). Președinte al Consiliului Județean Teleorman (din 17 iun. 2000).

După alegerile din 2000 se înscrie în PSD, iar după alegerile din 2004 își păstrează funcția de președinte al Consiliului Județean. Reales ca președinte al Consiliului Județean Teleorman în urma scrutinelor locale din 2008 și 2012. A demisionat de la șefia CJ Teleorman la 18 decembrie 2012.

Între 2001 și 2005 a fost președinte executiv al PSD Teleorman și membru în Biroul Executiv Central. La Congresul extraordinar al PSD din 10 decembrie 2006, Liviu Dragnea a fost ales vicepreședinte însărcinat cu reforma statului și descentralizarea.

A fost șeful de campanie al PSD la alegerile pentru Parlamentul European din noiembrie 2007. În campania pentru alegerile parlamentare din 2008, a fost coordonator al campaniei PSD, împreună cu fostul ministru al Transporturilor, Miron Mitrea.

La 7 iulie 2008, Liviu Dragnea a fost numit coordonator al filialei Giurgiu a PSD, iar la 11 iulie 2008 a fost desemnat la Consiliul Național Comun al PSD și PC pentru a se ocupa de prezentarea ofertei electorale pe probleme de reformă, administrație și descentralizare. La 18 decembrie 2008 a fost ales de Comitetul Executiv Național al PSD în funcția de coordonator al grupului de miniștri social-democrați din Guvernul Boc, cu rolul de a păstra legătura de la nivelul conducerii partidului cu echipa de miniștri ai PSD.

Din iulie 2009, a deținut funcția de secretar general interimar al PSD, pentru ca în octombrie 2009, Consiliul Național al PSD să-l desemneze secretar general al partidului. A fost reales în această funcție la 20 februarie 2010, în cadrul Congresului Extraordinar al PSD.

Liviu Dragnea a fost ales, la 20 aprilie 2013, în funcția de președinte executiv al PSD, la Congresul formațiunii. Funcția de președinte executiv a fost reînființată prin noul Statut al PSD, aprobat cu o zi înaintea Congresului.

La 20 ianuarie 2009, a devenit ministru al Administrației și Internelor, în Guvernul Boc I, pentru numai două săptămâni. Liviu Dragnea a demisionat din această funcție, la 2 februarie 2009.

A candidat la alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 în Teleorman, obținând un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 3, cu scorul de 71,49%.

A deținut funcția de vicepremier și ministru al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în Cabinetul Ponta II între 21 decembrie 2012 — 5 martie 2014.

Între 5 martie — 16 decembrie 2014 a fost viceprim-ministru, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în Cabinetul Ponta III. A deținut portofoliul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și în Cabinetul Ponta IV, în intervalul 16 decembrie 2014-15 mai 2015. La 15 mai 2015, a demisionat din funcția de ministru și din cea de președinte executiv al PSD, ca urmare a condamnării sale la un an de închisoare cu suspendare în dosarul „Referendumul”.

Vorbește fluent limbile engleză și franceză. Este căsătorit.

La Comitetul Executiv Național (CExN) din 22 iulie 2015, a fost ales președinte interimar al PSD, după ce Victor Ponta a anunțat că s-a retras din funcția de președinte al partidului. S-a înscris în cursa pentru președinția partidului, la 27 septembrie 2015, fiind singura candidatură acceptată de Comitetul Executiv Național al PSD.