Ma ingrijoreaza mai mult nivelul profesorilor . Comentariile lor denota de fapt nivelul de pregatire al elevilor, care este datorat in primul rand meditatorilor de acasa.
Este foarte bine că s-au dat subiecte cu un grad de dificultate mai mare decât anii precedenți! Inflația de note de 10 este bolnăvicioasă și, CLAR, nu face bine nimănui! Dar mai trebuie schimbat sistemul de punctare! Este ABERANT ca 12-5x2 să fie punctat ca punctul 4 (a și b) de la Subiectul al III-lea!
Grilele (ca un singur Subiect I, nu I și II), în primul rând , trebuie să fie 20 și să aibă 2 puncte (nu 5 ca acum). Iar subiectul II să aibă 50 de puncte, diferențiat pe grade de dificultate!
Dar copiii, părinții și profesorii să fie conștientizați din timp de gradul de dificultate, să nu fie simulările ușoare și la Ev. Naț. să fie SF-uri...
Din păcate ne-am cam obișnuit prea mult cu note de 10 și nu mai acceptăm că și 7 sau 8 sunt note!
Sfatul meu din perspectiva unei absolvente a Facultății de Matematică Universitatea București promoția 1985 , este să urmezi cursurile acestei Facultății și apoi să inițiezi cursuri de pregătire cu elevi! No ofense !
Nu este bine.ptr ca evalyarea nationala trebuie sa fie medie,permisiva ptr toti elevii. Toti trebuie sa fie genii, sau sa o ia de la invatat pe coclauri. Da este magaria neispravitilor de la invatamant care au dedicat subiecte unora care chiar le au si cunoscut. Un copil normal nu este cel de 10 pe linie sau poate unii o fac cu mai putina usurinta. In copil normal este de note de la 7 la 10. Hai sa excludem din invatamant anormalii si sa le dam sansa copiilor nostri sa fie normali. Subiectele au fost execrabile. Cele de la romana normale.
Nu-i asa ca zis multe profesorul asta când a zis \"subiecte pt elevii din Bucuresti\". Pai intr-un fel predai la București și altfel în provincie. Eu asta inteleg
Un profesor de matematică din Câmpina spune că Evaluarea Națională „a fost cu dedicație pentru elevii din București”
« Înapoi la articol
DREPTATEA 25.06.2026, 10:20
Ma ingrijoreaza mai mult nivelul profesorilor . Comentariile lor denota de fapt nivelul de pregatire al elevilor, care este datorat in primul rand meditatorilor de acasa.
mickey13 25.06.2026, 12:18
Este foarte bine că s-au dat subiecte cu un grad de dificultate mai mare decât anii precedenți! Inflația de note de 10 este bolnăvicioasă și, CLAR, nu face bine nimănui! Dar mai trebuie schimbat sistemul de punctare! Este ABERANT ca 12-5x2 să fie punctat ca punctul 4 (a și b) de la Subiectul al III-lea! Grilele (ca un singur Subiect I, nu I și II), în primul rând , trebuie să fie 20 și să aibă 2 puncte (nu 5 ca acum). Iar subiectul II să aibă 50 de puncte, diferențiat pe grade de dificultate! Dar copiii, părinții și profesorii să fie conștientizați din timp de gradul de dificultate, să nu fie simulările ușoare și la Ev. Naț. să fie SF-uri... Din păcate ne-am cam obișnuit prea mult cu note de 10 și nu mai acceptăm că și 7 sau 8 sunt note!
Motzi 25.06.2026, 17:03
Sfatul meu din perspectiva unei absolvente a Facultății de Matematică Universitatea București promoția 1985 , este să urmezi cursurile acestei Facultății și apoi să inițiezi cursuri de pregătire cu elevi! No ofense !
Sfatuitor 25.06.2026, 18:07
Nu este bine.ptr ca evalyarea nationala trebuie sa fie medie,permisiva ptr toti elevii. Toti trebuie sa fie genii, sau sa o ia de la invatat pe coclauri. Da este magaria neispravitilor de la invatamant care au dedicat subiecte unora care chiar le au si cunoscut. Un copil normal nu este cel de 10 pe linie sau poate unii o fac cu mai putina usurinta. In copil normal este de note de la 7 la 10. Hai sa excludem din invatamant anormalii si sa le dam sansa copiilor nostri sa fie normali. Subiectele au fost execrabile. Cele de la romana normale.
Moravurinoi 25.06.2026, 21:42
Nu-i asa ca zis multe profesorul asta când a zis \"subiecte pt elevii din Bucuresti\". Pai intr-un fel predai la București și altfel în provincie. Eu asta inteleg
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.