Unul din cei mai buni prieteni ai săi, un câine de rasă „cane corso”, a murit. Este vorba de unul dintre cei doi câini ai săi pe nume Thomas.

„Stau şi scriu şi lângă mine, pe un covoraş din acelea pătrate, stă Tiara, câinele nostru. Da, sforăie, pupa-i-aş trufa ei, doarme cu laba dreapta atingându-mi discret piciorul. Dacă mă mişc se trezeşte si se uită la mine. Aşteaptă să mă opresc din nou în altă poziţie, întinde iar una dintre labe şi după ce restabilește contactul fizic adoarme la loc. În stânga e alt covoraș pătrat. Unul verde. Pe el stătea Thomas. Stătea atunci când încă era cu noi. Probabil că dacă nu ai animale prin casă şi-n suflet nu vei înţelege când voi scrie că vederea acelui covoraș pătrat îmi întoarce sufletul pe dos. Pentru că Thomas a murit. S-a stins în câteva zile oribile, triste și chinuite, făcut ghem şi cu labuţele pline de tuburi. S-a stins cu noi alături, probabil incapabili să înţelegem cât îl durea. L-am ţinut pe pitic de labe, i-am vorbit, l-am alinat şi am sperat. Dar n-a mai putut. Au rămas după el milioane de amintiri”, a scris Cabral pe blogul lui.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.