Oana se laudă că “citeşte” hoţii dintro privire, după ce s-a licenţiat în Drept. Au trecut mai bine de 20 de ani de când şi-a luat patalamaua, dar îşi aminteşte şi acum de cursul preferat din facultate. “Îmi plăcea ora de criminalistică. Făceam disecţii pe cadavre, nu îmi era teamă, puneam mâna fără probleme. Trebuia să fii puternic, nu puteai să leşini să te culeagă cu şpaclul de pe jos”, ne-a mărturisit ea, completând că a fost o studentă şi o colegă bună.
“Învăţam foarte mult ca să-mi iau examenele, însă după o perioadă uitam tot. Şi îmi ajutam colegii care mai chiuleau de la cursuri”, se laudă Oana. Vedeta ne-a mărturisit că s-a îndrăgostit de criminalistică şi datorită profesorului, un om deosebit, cu care-i era ruşine să dea ochii la examene dacă nu ştia materia.
Aşa că i s-a părut firesc să-i propună să-i fie îndrumător la lucrarea de licenţă, pentru care şi-a ales ca temă “Elemente tactice şi metodologie în investigarea furtului din buzunare”. “Am terminat cu media 8,20”, ne-a spus, mândră, Oana.

Era o studentă drăguţă şi serioasă

Interesant este că şi profesorul respectiv îşi aminteşte de brunetă. “Era o studentă silitoare, care învăţa foarte bine, îmbrăca ţinute corespunzătoare, era orgolioasă, drăguţă şi serioasă. Nu era agresivă, stătea în banca ei, nu avea un comportament ostentativ”, ne-a povestit dascălul, care a insistat să rămână anonim.
În aceste condiţii, de ce nu a profesat Oana niciodată meseria pentru care s-a pregătit? “Nu mă vedeam în robă şi stând toată ziua într-o sală de judecată. Mie mi-a plăcut să fac toată viaţa ce – am poftit”, ne-a lămurit ea.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.