Mergi direct la conținut »
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > VIDEO | Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2019! Finlanda învinge Canada și cucerește titlul mondial după opt ani și al treilea în total. Toate rezultatele

VIDEO | Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2019! Finlanda învinge Canada și cucerește titlul mondial după opt ani și al treilea în total. Toate rezultatele

Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2019, Grupa Mondială, a avut loc în Slovacia, la Bratislava și la Kosice, între 10 și 26 mai. Finlanda, cu doar doi jucători din NHL în lot, a produs surpriza și a cucerit trofeul. Primul titlu după 8 ani și al treilea în total (1995, 2011, 2019)!

Finlanda a câştigat pentru a treia oară în istoria sa titlul de campioană mondială la hochei pe gheaţă, după ce a reuşit să învinsă cu scorul de 3-1 echipa Canadei, în finala disputată duminică seara la Bratislava.

Hocheiştii finlandezi au făcut senzaţie după ce au reuşit să elimine în sferturile de finală Suedia (5-4), dublă deţinătoare a titlului, şi apoi Rusia (1-0) în semifinale.

De menţionat că selecţionata Canadei s-a prezentat la actuala ediţie a Campionatului Mondial cu un lot compus în totalitate din jucători care evoluează în Liga profesionistă nord-americană (NHL), în timp ce Finlanda a avut doar patru jucători angrenaţi în cea mai puternică ligă de hochei din lume.

Finlanda figurează de mult timp între cele şase naţiuni majore ale hocheiului mondial, alături de Canada, Rusia, Suedia, Cehia şi Statele Unite, însă finlandezii aveau până acum doar două titluri mondiale în palmares, cucerite în 1995 şi 2011.

Canada, campioana lumii în 2015 şi 2016, a ratat ocazia de a egala Rusia în privinţa numărului de medalii de aur (27, inclusiv sub steagul Uniunii Sovietice).

În meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea, Rusia a învins Cehia cu 3-2 după executarea şuturilor de departajare.
—————-

Gabriela Cristea a făcut anunțul public chiar de ziua soțului ei! 'Amant...'
Recomandări

Gabriela Cristea a făcut anunțul public chiar de ziua soțului ei! 'Amant...'

Finala mare
21.15 Canada – Finlanda 1-3
10 Theodore (Mantha, Mc Cann) – 23 Anttila (Manninen, Ojamaki), 43 Anttila (Savinainen), 56 Pesonen (Tyrvainen).

Finala mică
16.45 Rusia – Cehia 3-2 (lovituri de departajare)
3. Grigorenko (Sergaciov), 21. Anisimov (Kovalciuk, Gusev), Kovalciuk – 14. Řepík (Sklenička, Rutta), 19. Kubalík (Kovář, Gulaš).

Semifinale
25 mai
16.15 Rusia – Finlanda 0-1
51. Anttila (Jokiharju, Kiviranta).

20.15 Canada – Cehia 5-1
6. Stone (Stecher), 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, Strome) – 54. T. Zohorna (Kolář).




Sferturi de finală
23 mai
17.15 Canada – Elveția 3-2 (după prelungiri)
Severeson a egalat în ultima secundă! De fapt, cu patru zecimi înainte de ultimul fluier. Stone a adus victoria în preluingiri (65.07).

Cel mai lung timp de așteptare pentru validarea unui gol! Canada a egalat Elveția la Mondialul de hochei cu o reușită marcată cu patru zecimi înainte de final. Consultarea probei video a durat 8 minute

Gestul ei spune TOT despre adevărata lor relație! Ce a făcut Andreea Bălan când l-a văzut pe tatăl ei la nuntă
Recomandări

Gestul ei spune TOT despre adevărata lor relație! Ce a făcut Andreea Bălan când l-a văzut pe tatăl ei la nuntă

17.15 Rusia – SUA 4-3
2. Gusev (Sergaciov, Kucerov), 16. Sergaciov (Gusev), 42. Kaprizov (Gusev, Sergaciov), 48. Grigorenko (Malkin, Dadonov) – 23. Skjei (Kane, Gaudreau), 46. Hanifin (J. Hughes), 58. DeBrincat (Kane, J. Hughes).

21.15 Finlanda – Suedia 5-4 (prelungiri)
2. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, Lehtonen), 62. Manninen – 3. Klingberg (Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Larsson), 21. E Petterson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. E. Gustafsson (Landeskog, Wennberg).

21.15 Cehia – Germania 5-1
34. Kovář, 45. Voráček (Simon), 52. Kubalík (Kovář, Hronek), 54. Palát (Kolář), 60. Kovář (Moravčík) – 38. Mauer (Tiffels).

21 mai
Grupa A/ 13.15 FIN vs GER 2-4
16. Pesonen (Lehtonen, Jokiharju), 25. Tyrväinen (Ojamäki) – 18. Michaelis (Plachta, Eisenschmid), 34. Kahun (Draisaitl), 45. Draisaitl (Pföderl), 59. Draisaitl.

Grupa B/ 13.15 CZE vs SUI 5-4
13. Voráček (Kovář, Frolík), 2 4-1. Simon (Voráček, Hronek), 27. Frolík (Voráček, Simon), 29. Kubalík (Simon), 59. Rutta – 3. Frick (Martschini, Scherwey), 27. Scherwey (Martschini, Kurashev), 42. Scherwey (Weber, Martschini), 57. Niederreiter (Josi, Hischier).

Grupa A/ 17.15 SVK vs DEN 2-1 (lovituri de departajare)
40. Marinčin (Studenič, Nagy), Nagy – 47. Bödker (Russel, Aabo Jensen). 


Grupa B/ 17.15 NOR vs LAT 1-4
16. Lindström (Holös, Martinsen) – 23. Indrašis (Balcers, Blugers), 47. Jaks (Balinskis, Indrašis), 48. Marenis (Kulda, Balcers), 55. Keninš (Indrašis).

Grupa A/ 21.15 CAN vs SUA 3-0
2. Dubois (Stone), 9. Turris (Mantha), 36. McCann (Turris).

Anca Serea rupe tăcerea și le răspunde celor care spun că e sectantă: ''Sunt de religie...'
Recomandări

Anca Serea rupe tăcerea și le răspunde celor care spun că e sectantă: ''Sunt de religie...'

Grupa B/ 21.15 SWE vs RUS 4-7
8. Landeskog (M. Pettersson, E. Pettersson), 53. Nylander (Wennberg), 57. Ekman-Larsson (E. Pettersson), 59. Klingberg (Ekman-Larsson, Nylander) – 21. Anisimov (Gusev, Kucerov), 25. Dadonov (Sergaciov, Kuznecov), 29. Ovecikin (Malkin, Chafizullin), 35. Kaprizov, 38. Grigorenko, 38. Malkin (Zadorov, Dadonov), 53. Orlov (Barabanov, Telegin).

Clasament, grupa A
1. Canada                       7  6 0 0 1  36:11 18
2. Finlanda                     7  5 0 1 1  22:11 16
3. Germania                   7  5 0 0 2 18-18 15
4. SUA                             7 4 1 0 2 27:15 14
———————————————–
5. Slovacia                       7 3 1 0 3 28:19 11
6. Danemarca                 7 1 1 1 4  18:23   6
7. Marea Britanie          7 0 1 0 6 9:41 2
8. Franţa                          7 0 0 2 5 14-34 2

Clasament, grupa B
1. Rusia                           7 7 0 0 0 36:7 21

2. Cehia                           7 6 0 0 1 39:14 18
3. Suedia                         7 5 0 0 2 41:21 15
4. Elveţia                        7 4 0 0 3 27-14 12
————–
5. Letonia                       7 3 0 0 4 21:20 9
6. Norvegia                    7 2 0 0 5 19:33 6
7. Italia                          7 0 1 0 6 5:48 3
8. Austria                       7 0 0 0 7 9:40 0

Clasamentul golgheterilor
1. William Nylander SWE          6 4+11 15
2. Nikita Kucerov RUS               6 6+8 14
3. Michal Frolik CZE                  6 6+6 12
4. Jakub Voracek CZE               6 2+10 12
5. Anthony Manta CAN             6 7+4 11

20 mai. Franța retrogradează după 10 ani din Grupa . Și Austria va retrograda.

Grupa A/ 17.15 FRA vs GBR 3-4 (prelungiri)

Grupa B/ 17.15 SWE vs LAT 5-4
1. E. Pettersson (Landeskog, Lindholm), 34. A. Kempe (Nylander, Klingberg), 49. Lander (A. Kempe), 51. Hörnqvist (Ekholm, Nylander), 60. Rasmussen – 30. Rob. Bukarts (Rih. Bukarts, Freibergs), 42. Rob. Bukarts, 44. Jakš (Rih. Bukarts, Darzinš), 57. Rob. Bukarts (Indrašis, Sotnieks).

Grupa A/ 21.15 CAN vs DEN 5-0
1. Dubois (Marchessault, Stone), 7. McCann (Turris), 9. Marchessault (Severson, Stone), 34. Reinhart (Couturier, Chabot), 45. Reinhart (Mayers, Cirelli).

Grupa B/ 21.15 AUT vs ITA 3-4 (lovituri de deprtajare)
12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) – 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), McMonagle.

19 mai. Se cunosc primele patru calificate din grupe, rămâne de stabilit poziția pe care o vor ocupa la final.

Grupa A/ 17.15 GER vs SUA 1-3
12. Tiffels (Draisaitl) – 14. Van Riemsdyk (Keller, Martinez), 51. Larkin (Van Riemsdyk, Martinez), 57. Eichel (Kane, Suter).

Grupa B/ 17.15 AUT vs CZE 0-8
7 Faksa (Kolář II., Gudas), 15 Kubalík (Gudas), 21 Simon (Voráček, Hronek), 31 Řepík (Faksa, Kubalík), 31 Frolík (Gulaš, Hronek), 43 Řepík (Kubalík, Kolář II), 45 Kolář II. (Voráček, Frolík).

Grupa A/ 21.15 FRA vs FIN 0-3
10. Kiviranta (Lindbohm, Tyrväinen), 22. Mikkola (Pesonen, Kaski), 53. Sallinen (Savinainen).

Grupa B/ 21:15 SUI vs RUS 0-3
4. Anisimov (Orlov, Gușev), 27. Kucerov (Gușev), 56. Kucerov (Anisimov, Zaițev).

Clasament, grupa A
1. Finlanda                     6  5 0 1 0  20:7 16
2. SUA                             6 4 1 0 1 27:12 14
3. Canada                        5  4 0 0 1  28:11 12
4. Germania                   6  4 0 0 2 14-16 12
———————————————–
5. Slovacia                       6 3 0 0 3 26:18 9
6. Danemarca                 5 1 1 0 3  17:16   5
7. Franţa                          6 0 0 1 5 11-30 1
8. Marea Britanie          6 0 0 0 6 5:38 0

Clasament, grupa B
1. Rusia                           6 6 0 0 0 29:3 15
2. Cehia                           6 5 0 0 1 34:10 15

3. Suedia                         5 4 0 0 1 32:10 12
4. Elveţia                         6 4 0 0 2 23-9 12
————–
5. Letonia                       5 2 0 0 3 13:14 6
6. Norvegia                    6 2 0 0 4 18:29 6
7. Austria                       6 0 0 0 6 6:36 0
8. Italia                          6 0 0 0 6 1:45 0

18 mai
Grupa A/ 13.15 DEN – SUA 1-7
25. Olesen (Bau Hansen, O. Lauridsen) – 11. Vatrano (Ryan, Hanifin), 12. DeBrincat (Kane, Suter), 15. Keller (Van Riemsdyk, Suter), 19. Kreider (Hughes, Eichel), 32. DeBrincat (Kane, White), 34. Larkin (Ryan), 52. Eichel (Kane, DeBrincat).

Grupa B/ 13.15 LAT vs RUS 1-3
11. Cibulskis (Indrašis) – 21. Orlov (Kovaciuk, Plotnikov), 24. Gușev (Dadonov, Kucerov), 33. Kucerov (Anisimov).



Grupa A/ 17.15 CAN vs GER 8-1
3. Chabot (Marchessault, Strome), 17. Stone (Severson, Nurse), 27. Stone (Strome, Marchessault), 39. Stone (Dubois), 44. Mantha, 45. Mantha (Turris), 46. Reinhart (Strome), 54. Cirelli (Joseph) – 39. Ehliz (Eisenschmid, Seidenberg).

Grupa B/ 17.15 ITA vs NOR 1-7
43. Miceli (Helfer) – 16. Reichenberg (Lesund, Martinsen), 42. Trettenes (Olimb, Valkvä Olsen), 44. Haga (Valkvä Olsen, Bonsaksen), 48. Lindström (Martinsen), 50. Olden (Holös, Olimb), 52. Röymark, 60. Espeland (Bull, Haga).




Grupa A/ 21.15 GBR vs SVK 1-7
18. Hammond (Richardson) – 3. Sekera (Buc, Lunter), 3. Tatar, 10. Marinčin (Krištof), 25. Čajkovský (Pánik), 30. Studenič (Krištof), 36. Sukeľ (Liška, Koch), 58. Bondra (Koch, Nagy).


Grupa B/ 21.15 SWE vs SUI 4-3
Wennberg, Nylander, E. Gustafsson, Ekman-Larsson – Andrighetto, Genazzi, Haas.

17 mai
Grupa A/ 17.15 FRA vs SVK 3-6
14. Pánik (Lantoši, Sekera), 20. Sukel (Fehérváry, Tatar), 26. Hudáček (Pánik, Černák), 41. Černák (Pánik, Tatar), 43. Čajkovský (Buc), 46. Nagy (Daňo, Marinčin) – 33. Manavian (Hecquefeuille, Bertrand), 36. Texier (Chakiachvili, Fleury), 58. Rech (Texier, Dame-Malka).

Grupa B/ 17.15 AUT vs NOR 3-5
23. Schneider (Heinrich, Komarek), 50. Komarek (Pallestrang, Schneider), 60. Heinrich (Schneider, Zwerger) – 3. Bull (Lindström), 37. Johannesen (Valkvä Olsen, Martinsen), 51. Reichenberg (Haga, Holös), 54. Bull (Olimb, Reichenberg), 60. Bull.

Grupa A/ 21.15 FIN vs GBR 5-0
21. Rajala (Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen), 60. Lehtonen (Jokiharju).

Grupa B/ 21.15 CZE vs ITA 8-0
8. Gulaš (Kubalík), 28. Gudas (Jaškin), 33. Frolík (Moravčík, Simon), 34. Kovář (Voráček, Frolík), 35. Jaškin (Chytil, Řepík), 57. Simon (Voráček, Frolík), 58. Jaškin (Musil, Řepík), 58. Frolík (Kolář).

16 mai
Grupa A/ 17.15 CAN vs FRA 5-2
9. Mantha (Theodore, Severson), 11. Nurse (Marchessault, Dubois), 17. Cirelli (Couturier, Reinhart), 49. Mantha, 51. Stone (Marchessault) – 37. Fleury (Chakiachvili, Guttig), 43. Rech.

Grupa B/ 17.15 SWE vs AUT 9-1
2. Landeskog (E. Pettersson, Lindholm), 3. Krüger (Lindblom), 6. Nylander (Wennberg, Hörnqvist), 8. Larsson (Nylander), 15. A. Kempe (Lander, Ekholm), 30. Rasmussen (Krüger), 34. Lindholm (Landeskog, E. Pettersson), 43. Ekman-Larsson (Wennberg, Hörnqvist), 46. E. Pettersson (Lindholm, Landeskog) – 48. M. Raffl (Hofer, Schlacher).

Grupa A/ 21.15 FIN vs DEN 3-1
26. Kakko (Lehtonen), 35. Manninen (Rajala, Lehtonen), 52. Pesonen (Kakko) – 22. Madsen (Nicklas Jensen, M. Lauridsen).

Grupa B/ 21.15 CZE vs LAT 6-3
26. Hronek (Voráček), 32. Kovář (Palát, Zámorský), 38. Voráček (Simon, Hronek), 39. Vrána (Faksa, Gudas), 46. Simon (Voráček, Frolík), 59. Voráček (Frolík, Simon) – 7. Indrašis (Darzinš, Cibulskis), 14. Darzinš (Balcers, Cibulskis), 56. Darzinš (Cibulskis).

Clasament, grupa A
1. Germania                    4  4 0 0 0 12-5 12
2. Finlanda                     3  3 0 1 0   12:7 10

3. Canada                        4  3 0 0 1  20:10 9
4. SUA                             4 2 1 0 1 17:10 8
———————————————–
5. Danemarca                 4 1 1 0 2  16:9   5
6. Slovacia                       4 1 0 0 3 13:14 3
7. Franţa                          4 0 0 1 3 8-21 1
8. Marea Britanie           4 0 0 0 4 4:26 0

Clasament, grupa B
1. Rusia                           4 4 0 0 0 23:2 12
2. Elveţia                         4 4 0 0 0 20-2 12
3. Suedia                         4 3 0 0 1 28:7 9
4. Cehia                           4 3 0 0 1 18:10 9
————–
5. Letonia                       4 2 0 0 2 12:11 6
6. Norvegia                    4 0 0 0 4 6:25 0
7. Austria                       4 0 0 0 4 3:23 0
8. Italia                          4 0 0 0 4 0:30 0

15 mai
Grupa A/ 17.15 SUA vs GBR 6-3
13. van Riemsdyk (Kane, Suter), 30. Keller (Q. Hughes, Demko), 32. Kreider (Eichel, Suter), 38. DeBrincat (Ryan, Kane), 41. Kane, 50. Ryan (Glendening, Hanifin) – 16. Hammond (D. Phillips), 40. Perlini, 57. Davies (Lachowicz).

Grupa B/ 17.15 SUI vs NOR 4-1
6. Ambühl (Bertschy, Loeffel), 21. Hischier (Fiala), 50. Hoffmann (Martschini), 57. Ambühl (Genazzi, S. Moser) – 59. Lindström (Reichenberg).

Grupa A/ 21.15 GER vs SVK 3-2
24. Michaelis (Eisenschmid), 59. Eisenschmid (Seidenberg, Kahun), 60. Draisaitl (Tiffels) – 29. Sekera (Černák, Tatar), 30. Hudáček (Pánik, Tatar)

Grupa B/ 21.15 RUS vs ITA 10-0
1. Zaiț
ev (Gușev, Kucerov), 9. Hafizulin (Gușev, Kucerov), 14. Kuznețov (Barabanov), 17. Ovecikin (Kuznețov), 21. Kuznețov (Ovecikin, Orlov), 27. Kovalciuk (Kuznețov), 24. Dadonov (Kucerov, Gușev), 37. Grigorenko (Barabanov), 45. Kucerov (Hafizulin, Zaițev), 46. Dadonov (Kovalciuk).

Clasament, grupa A
1. Germania                    4  4 0 0 0 12-5 12
2. SUA                             4 2 1 0 1 17:10 8
3. Finlanda                     3  2 0 1 0   9:6 7
4. Canada                        3  2 0 0 1  15:8 6
———————————————–
5. Danemarca                 3 1 1 0 1  15:6   5
6. Slovacia                       4 1 0 0 3 13:14 3
7. Franţa                          3 0 0 1 2 6-16 1
8. Marea Britanie           4 0 0 0 4 4:26 0

Clasament, grupa B
1. Rusia                           4 4 0 0 0 23:2 12
2. Elveţia                         4 4 0 0 0 20-2 12
3. Suedia                         3 2 0 0 1 19:6 6
4. Cehia                           3 2 0 0 1 12:7 6
————–
5. Letonia                       3 2 0 0 1 9:5 6
6. Austria                       3 0 0 0 3 2:14 0
7. Norvegia                    4 0 0 0 4 6:25 0
8. Italia                          4 0 0 0 4 0:30 0
—————————–

14 mai
Grupa A/ 17.15 GBR vs DEN 0-9
9. J. Jensen (Eller, M. Lauridsen), 10. Bau Hansen (Bödker, Regin), 13. Poulsen (Olesen), 22. Bruggisser (Bödker, Madsen), 24. Eller (Jensen Aabo, Regin), 25. Nick. Jensen (Eller, M. Lauridsen), 31. Nick. Jensen (Storm, Eller), 36. Poulsen (J. Jensen, Olesen), 52. Poulsen (Jakobsen).

Grupa B/ 17.15 ITA vs LAT 0-3
30. Rob. Bukarts (Rih. Bukarts, Meija), 39. Marenis (Gegeris, Freibergs), 60. Blugers (Balcers, Keninš).

Grupa a/ 21.15 GER vs FRA 4-1
18. Seider (Fauser, Hager), 34. Plachta (Eisenschmid, J. Müller), 38. Draisaitl (Kahun), 60. Holzer – 25. Fleury (Bozon, Manavian).

Grupa B/ 21.15 SUI vs AUT 4-0
20. Fiala (Hischier, Praplan), 54. Josi (Loeffel, S. Moser), 59. Kurashev (Hischier), 60. Andrighetto (Diaz, Praplan).

Clasament, grupa A
1. Germania                    3  3 0 0 0 9-3 9
2. Finlanda                     3 2 0 1 0 9:6 7
3. Canada                        3 2 0 0 1 15:8 6
4. Danemarca                 3 1 1 0 1 15:6   5
——————————————
5. SUA                              3 1 1 0 1 11:7 5
6. Slovacia                       3 1 0 0 2 11:11 3
7. Franţa                          3 0 0 1 2 6-16 1
8. Marea Britanie           3 0 0 0 3 1:20 0

Clasament, grupa B
1. Elveţia                         3 2 0 0 0 1 16-1 9
2. Rusia                           3 3 0 0 0 13:2 9
3. Suedia                         3 2 0 0 1 19:6 6
4. Cehia                           3 2 0 0 1 12:4 6
————–
5. Letonia                       3 2 0 0 1 9:5 6
6. Austria                       3 0 0 0 2 2:14 0
7. Norvegia                    3 0 0 0 3 5:21 0
8. Italia                          3 0 0 0 3 0:20 0

13 mai
Grupa A/ 17.15 SUA vs FIN 3-2 (prelungiri)
1. Skjei (DeBrincat, Eichel), 11. Gaudreau (Eichel), 64. Larkin (Q. Hughes) – 20. Pesonen (Manninen, Koivisto), 40. Ojamäki (Manninen, Kaski).

Grupa B/ 17.15 RUS vs CZE 3-0
14. Andronov (Hafizullin, Nesterov), 33. Gușev (Kucerov), 60. Zaițev.

Grupa A/ 21.15 SVK vs CAN 5-6
8. Sukel (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc), 52. Sukel (Marinčin) – 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (S. Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Stone.


Suporterii gazdelor au protestat la final, după ce Stone a marcat golul victoriei cu o secundă înainte de final, aruncând cu monede pe gheață. Slovacii au contestat vehement arbitrajul. Imnul învingătorilor a fost huiduit vehement.

Grupa B/ 21.15 NOR vs SWE 1-9
52. Trettenes (Valkvä Olsen) – 1. Wennberg (Nylander), 7. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Nylander), 19. Nylander (Wennberg), 22. A. Kempe (Lander), 26. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Larsson), 27. M. Kempe (Lander, Gustafsson), 30. Wennberg (Nylander), 39. Eriksson (Lindholm, E. Petersson), 58. Lindblom (Nylander, Lander).

Clasament, grupa A
1. Finlanda                      2 2 0 1 0 9:6 7
2. Canada                        3 2 0 0 1 15:8 6

3. Germania                    2 2 0 0 0 5:2 6
4. SUA                              3 1 1 01 11:7 5
———————–
5. Slovacia                       2 1 0 0 2 11:11 3
6. Danemarca                 2 0 1 0 1 6:6   2
7. Franţa                          2 0 0 1 1 5:12 1
8. Marea Britanie           2 0 0 0 2 1:11 0

Clasament, grupa B
1. Rusia                           3 3 0 0 0 13:2 9
2. Suedia                         3 2 0 0 1 19:6 6
3. Elveţia                         2 2 0 0 0 12:1 6
4. Cehia                           3 2 0 0 1 12:4 6
————–
5. Letonia                       2 1 0 0 1 6:5 3
6. Norvegia                    2 0 0 0 2 4:12 0
7. Austria                       2 0 0 0 2 2:10 0
8. Italia                          2 0 0 0 2 0:17 0

Clasamentul golghererilor
1. NYLANDER William   SWE 3 2+6 8
2. MANTHA Anthony       CAN 3 4+3 7
3. LANDER Anton            SWE 3 3+3 6
4. KUCEROV Nikita         RUS 3 2+4 6
5. HORNQVIST Patric     SWE 3 5+0 5
    KAKKO Kaapo              FIN 3 5+0 5
7. GUSEV Nikita               RUS 3 2+3 5
HRONEK Filip                  CZE 2 2+3 5
KUBALIK Dominik          CZE 2 2+3 5
10. TURRIS Kyle             CAN 3 2+3 5

11. BALCERS Rudolfs       LAT 2 1+4 5

12 mai
Grupa A/ 13.15 SUA vs FRA 7-1 VIDEO
5. DeBrincat (van Riemsdyk, Kane), 6. Vatrano (Eichel, Martinez), 7. DeBrincat, 34. White (Q. Hughes, Martinez), 36. Kane (Larkin, Fox), 41. Kreider (Larkin), 55. White (Vatrano) – 47. Rech (Claireaux, Bertrand).

Grupa B/ 13.15 RUS vs AUT 5-0 VIDEO
13. Dadonov (Gușev, Kucerov), 35. Kucerov (Gușev), 35. Telegin (Kovalciuk), 41. Dadonov (Sergaciov, Malkin), 45. Kovalciuk (Orlov, Kuznețov).

Grupa A/ 17.15 DEN vs GER 1-2 VIDEO
51. Bau Hansen (Meyer, O. Larsen) – 31. Plachta (Draisaitl, Eisenschmid), 40. Tiffels (Kahun, Mauer).

Grupa B/ 17.15 ITA vs SWE 0-8 VIDEO
3. Lander (Bratt, Eriksson), 26. Hörnqvist (E. Pettersson, Eriksson), 42. Lindblom (A. Kempe, Nylander), 43. Krüger (Rasmussen, M. Kempe), 49. Lander (Eriksson), 53. Nylander, 56. Lander (Lindholm), 59. Hörnqvist (A. Kempe).

Grupa A/ 21.15 GBR vs CAN 0-8 VIDEO
3. Joseph (Henrique, Nurse), 13. Mantha (McCann), 23. Turris (Mantha), 28. Strome (Marchessault, Chabot), 40. Fabbro (Jost), 41. Turris (Mantha), 47. Couturier (Mantha, Chabot), 51. Mantha (Theodore, Jost).

Grupa B/ 21.15 LAT vs SUI 1-3 VIDEO
35. Indrašis (Darzinš, Cibulskis) – 34. Hofmann (Kurashev, Martschini), 57. Hischier (Praplan, Josi), 60. S. Moser.

11 mai
Grupa A/ 13.15 DEN vs FRA 5-4 (lovituri de penalitate) VIDEO
20. Storm, 20. M. Lauridsen (Storm, J. Jensen), 36. Eller (Bödker), 47. J. Jensen (N. Jensen, Meyer), 65. Storm (pen.( – 9. Bertrand (Claireaux, Hecquefeuille), 25. Dame-Malka, 33. Fleury (Bozon, Hecquefeuille), 34. Claireaux (Rech, Bozon).

Grupa B/ 13.15 SUI vs ITA 9-0 VIDEO
2. Fiala (Josi), 8. Hofmann (Kurashev, Genazzi), 11. Martschini (Frick), 20. Praplan (Ambühl, Fiala), 22. S. Moser (Ambühl, J. Moser), 24. Fiala (Hischier), 42. Fiala (Hichier, Praplan), 47. Loeffel (Rod), 50. Hischier (Praplan).

Grupa A/ 17.15 GER vs GBR 3-1 VIDEO
40. Seider (Seidenberg), 51. Ehliz (Plachta), 53. Draisaitl (Plachta, Eisenschmid) – 44. Hammond.

Grupa B/ 17.15 LAT vs AUT 5-2 VIDEO
16. Balcers (Darzinš, Freibergs), 41. Darzinš (Balcers, Blugers), 45. Abols (Balcers, Keninš), 48. Meija (Cibulskis, Blugers), 56. Keninš (Balcers) – 15. M. Raffl (Pallestrang, Herburger), 56. Herburger (Hofer, Zwerger).

Grupa A/ 21.15 SVK vs FIN 2-4 VIDEO
11. Černák (Sekera, Pánik), 40. Marinčin (Studenič, Jaroš) – 15. Lindbohm (Savinainen, Rajala), 17. Kakko (Mikkola, Manninen), 50. Kakko (Mikkola), 60. Kakko (Manninen).

Grupa B/ 21.15 NOR vs CZE 2-7 VIDEO
11. T. Lindström (Holös, Martinsen), 41. Olden (M. Olimb) – 3. Hronek (J. Voráček, Frolík), 7. Hronek (D. Kubalík, Řepík), 16. Frolík, 24. Frolík (Voráček), 34. Řepík (D. Kubalík, Hronek), 42. Chytil (Rutta, J. Vrána), 45. D. Kubalík (Jan Kovář).

10 mai
Grupa A/ 17. 15 FIN vs CAN 3-1 VIDEO
7. Kakko (Manninen, Ilomäki), 43. Ilomäki (Lehtonen, Rajala), 60. Kakko – 9. Marchessault (Stone, Theodore).

Grupa B/ 17. 15 RUS vs NOR 5-2 VIDEO
9. Dadonov (Malkin, Kucerov), 15. Anisimov (Grigorenko, Orlov), 29. Kucerov (Sergaciov), 30. Dadonov (Malkin, Gușev), 45. Gușev (Kucerov, Hafizullin) – 57. Valkvä Olsen (Reichenberg), 58. Holös (Martinsen).

Grupa A/ 21.15 SUA vs SVK 1-4 VIDEO
13. DeBrincat (Kane, Eichel) – 5. Sukel (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof.

Grupa B/ 21.15 CZE vs SWE 5-2 VIDEO
2. J. Vrána (D. Kubalík), 37. D. Kubalík (Jan Kovář), 41. Frolík (Simon, Voráček), 56. J. Vrána (Hronek), 60. Jan Kovář (Voráček) – 21. Hörnqvist (E. Pettersson, W. Nylander), 24. Lindblom (E. Gustafsson, Bratt).

Cele 16 echipe sunt împărțite în două grupe. Se joacă fiecare cu fiecare. Primele patru clasate din fiecare grupă avansează în sferturile de finală (1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A).

Echipele câștigătoare avansează la semifinale. Ambele jocuri semifinale se vor juca la Bratislava. Câștigătoarele semifinalelor dispută finala, pierzătoarele evoluează pentru bronz.

Ultimele două clasate retrogradează în Grupa I Divizia A a Campionatului Mondial.

Elveția nu poate retrograda, fiind organizatoarea CM 2020. Dacă se va clasa pe 15 sau pe 16, va pica în eșalonul poziția a 14-a.

Grupa A (Steel Arena, Kosice)
FIN – Finlanda
CAN – Canada
USA – SUA
SVK – Slovacia
DEN – Danemarca
FRA – Franța
GER – Germania
GBR – Marea Britanie

Grupa B (Ondrej Nepela Arena, Bratislava)
RUS – Rusia

NOR – Norvegia
CZE – Cehia
SWE – Suedia
SUI – Elveția

ITA – Italia
AUT – Austria

LAT – Letonia 

Loturile echipelor

Finlanda
Portari
30. Kevin Lankinen (Rockford, AHL)
Eetu Laurikainen (Jyväskylä)
45. Jussi Olkinuora (Lahti)
35. Veini Vehvilainen (Karpat)

Fundași
28. Henri Jokiharju (Chicago, NHL)
70. Niko Mikkola (San Antonio, AHL)
7. Oliwer Kaski (Lahti)
50. Miika Koivisto (Dynamo Moskva, KHL)
4. Mikko Lehtonen (HV´71 Jönköping)
40. Petteri Lindbohm (Lausanne)
55. Atte Ohtamaa (Karpat)

Atacanți
91. Juho Lammikko (Florida, NHL)
82. Harri Pesonen (Langnau)
25. Toni Rajala (Biel)
19. Veli-Matti Savinainen (Kunlun, KHL)
12. Marko Anttila (Jokerit Helsinki, KHL
65. Sakari Manninen (Jokerit Helsinki, KHL)
24. Kaapo Kakko (Turku)
71. Kristian Kuusela (Tappara Tampere)
20. Niko Ojamäki (Tappara Tampere)
76. Jere Sallinen (Örebro)
21. Juhani Tyrväinen (IFK Helsinki)
15. Arttu Ilomäki (Lukko Rauma)
Arttu Ruotsalainen (Ilves Tampere)
27. Eetu Luostarinen (Kuopio)
41. Joel Kiviranta (Vaasa)
58. Jani Hakanpaa (Karpat)

Canada

Portari
29 Mackenzie Blackwood/ New Jersey (NHL)
30 Matt Murray/ Pittsburgh (NHL)
31 Carter Hart/ Philadelphia (NHL)

Fundași
4 Dante Fabbro/ Nashville (NHL)
25 Darnell Nurse/ Edmonton (NHL)
27 Shea Theodore/ Vegas (NHL)
28 Damon Severson/ New Jersey (NHL)
51 Troy Stecher/ Vancouver (NHL)
62 Brandon Montour/ Buffalo (NHL)
72 Thomas Chabot/ Ottawa (NHL)

Atacanți
7 Sean Couturier/ Philadelphia (NHL)
14 Adam Henrique/ Anaheim (NHL)
16 Jared McCann/ Pittsburgh (NHL)
17 Dylan Strome/ Chicago (NHL)
19 Kyle Turris/ Nashville (NHL)
20 John Tavares/ Toronto (NHL)
21 Mathieu Joseph/ Tampa Bay (NHL)
23 Sam Reinhart/ Buffalo (NHL)
39 Anthony Mantha/ Detroit (NHL)
59 Tyler Bertuzzi/ Detroit (NHL)
61 Mark Stone/ Vegas (NHL)
71 Anthony Cirelli/ Tampa Bay (NHL)
81 Jonathan Marchessault/ Vegas (NHL)

SUA

Portari
1 Cayden Primeau/ Laval (AHL)
30 Thatcher Demko/ Vancouver Canucks (NHL)
35 Cory Schneider/ New Jersey Devils (NHL)

Fundași
Adam Fox
20 Ryan Suter/ Minnesota Wild (NHL)
27 Alec Martinez/ L.A. Kings
43 Quinn Hughes/ Vancouver Canucks (NHL)
55 Noah Hanifin/ Calgary Flames (NHL)
76 Brady Skjei/ New York Rangers (NHL)
Christian Wolanin

Atacanți
Jack Hughes

9 Jack Eichel/ Buffalo Sabres (NHL)
10 Derek Ryan/ Calgary Flames (NHL)
13 Johnny Gaudreau/ Calgary Flames (NHL)
12 Alex DeBrincat/ Chicago Blackhawks (NHL)
18 Chris Kreider/ New York Rangers (NHL)
19 Clayton Keller/ Arizona Coyotes (NHL)
21 Dylan Larkin/ Detroit Red Wings (NHL)
25 James van Riemsdyk/ Philadelphia Flyers (NHL)
36 Colin White/ Ottawa Senators (NHL)
41 Luke Glendening/ Detroit Red Wings (NHL)
72 Frank Vatrano/ Florida Panthers (NHL)
88 Patrick Kane/ Chicago Blackhawks (NHL)

Slovacia

Portari
1. Marek Čiliak (Kometa Brno)
Július Hudáček (Spartak, KHL)
Denis Godla (Kuopio)
33. Pavel Rybar (Grand Rapids Griffins, AHL)

Fundași:
64. Patrik Koch (Košice)
71. Marek Ďaloga (Mora)
45. Michal Čajkovský (Dynamo Moscova, KHL)
6. Martin Fehérváry (HV 71)
83. Christián Jaroš (Ottawa, NHL)
2. Andrej Sekera (Edmonton, NHL)
52. Martin Marcinin (Toronto, NHL)
81. Erik Cernak (Tampan Bay, NHL)

Atacanți
56. Marko Dano (Manitoba Moose, AHL)
17. Dávid Buc (Slovan Bratislava, KHL)
23. Adam Liška (Slovan Bratislava, KHL)
19. Matúš Sukeľ (Slovan Bratislava, KHL)
16. Róbert Lantoši (Nitra)
47. Mário Lunter (Banská Bystrica)
24. Tomáš Zigo (Banská Bystrica)
27. Ladislav Nagy (Košice)
28. Marián Studenič (Binghamton, AHL)
14. Richard Pánik (Arizona, NHL)
90. Tomáš Tatar (Montréal, NHL)
13. Michal Kristof (Karpat)

Danemarca

Portari
32. Sebastian Dahm/ Iserlohn Roosters
1. Patrick Galbraith/ SønderjyskE
Simon Nielsen/ Herning Blue Fox

Fundași
Phillip Bruggisser/ Krefeld Penguine
Matias Lassen/ Malmo Red Hawks
Oliver Larsen/ IK Pantern
6. Stefan Lassen/ Almtuna IS
Nicholas B. Jensen/ Fischtown Penguins
25. Oliver Lauridsen/  Jokerit Helsinki
Markus Lauridsen/ HV71
41. Jesper Jensen Aabo/ Jokerit Helsinki

Atacanți
25. Morten Madsen/ Timrå
72. Nicolai Meyer/ Södertalje
Nick Olesen/ IK Pantern
17. Nicklas Jensen/ Jokerit Helsinki
89. Mikkel Bødker/ Ottawa Senators (NHL)
93. Peter Regin/ Jokerit Helsinki
Joachim Blichfeld/ Portland Winterhawks (WHL)
50. Mathias Bau Hansen/ Hershey Bears (AHL)
9. Frederik Storm/ Malmö Redhawks
Mathias From/ AIK
38. Morten Poulsen/ Herning Blue Fox
Jonas Røndbjerg/ Växjö Lakers
40. Jesper Jensen/ Skellefteå
33. Julian Jakobsen/ Aalborg Pirates
20. Lars Eller (Washington, NHL)

Germania

Portari
31 TREUTLE Niklas/ Thomas Sabo Ice Tigers
32 STRAHLMEIER Dustin/ Wild Wings Schwenningen
35 NIEDERBERGER Mathias/ Düsseldorfer EG

Fundași
5 HOLZER Korbinian/ Anaheim Ducks (NHL)
11 NOWAK Marco/ Düsseldorfer EG
19 SCHOPPER Benedikt/ Straubing Tigers
41 MÜLLER Jonas/ Eisbären Berlin
91 MÜLLER Moritz/ Kölner Haie
2. Denis Reul (Mannheim)
53. Moritz Seider (Mannheim)
36. Yannic Seidenberg (EHC Munchen)

Atacanți
29 DRAISAITL Leon/ Edmonton Oilers (NHL)
43 FAUSER Gerrit/ Grizzlys Wolfsburg
54 BERGMANN Lean/ Iserlohn Roosters
72 KAHUN Dominik/ Chicago Blackhawks (NHL)
83 PFÖDERL Leo/ Thomas Sabo Ice Tigers
92 NOEBELS Marcel/ Eisbären Berlin
95 TIFFELS Frederik/ Kölner Haie
42. Yasin Ehliz (EHC Munchen)

50. Patrick Hager (EHC Munchen)
28. Frank Mauer (EHC Munchen)
58. Markus Eisenschmid (Mannheim)
22. Matthias Plachta (Mannheim)

Franța

Portari

Henri-Corentin BUYSSE (Amiens)
49. Florian HARDY (Angers)
37. Sebastian YLONEN (Anglet)

Fundași
62. Florian CHAKIACHVILI (Rouen)
Pierre CRINON (Gap)
Olivier DAME MALKA (Nice)
8. Hugo GALLET (Bordeaux)
84. Kévin HECQUEFEUILLE (Mulhouse)
3. Jonathan JANIL (Bordeaux)
4. Antonin MANAVIAN (Grenoble)
74. Thomas THIRY (EV Zug)

Atacanți
Eliot BERTHON (Genève)
82. Charles BERTRAND (Fribourg)
85. Timothé BOZON (Genève)
12. Valentin CLAIREAUX (Vaasa Sport)
Teddy DA COSTA (Grenoble)
Cédric DI DIO BALSAMO (Lyon)
9. Damien FLEURY (Grenoble)
71. Anthony GUTTIG (Rouen)
22. Guillaume LECLERC (Grenoble)
72. Jordann PERRET (Pardubice)
81. Anthony RECH (Schwenninger)
Nicolas RITZ (Rouen)
77. Sacha TREILLE (Grenoble)
Peter VALIER (Bordeaux)

Marea Britanie

Portari
33. Ben Bowns/ Cardiff Devils
30. Thomas Murdy/ Cardiff Devils
2. Jackson Whistle/ Sheffield Steelers

Fundași
54. Tim Billingsley/ Nottingham Panthers
2. Dallas Ehrhardt/ Manchester Storm
4. Steve Lee/ Nottingham Panthers
26. Evan Mosey/ Cardiff Devils
28. Ben OConnor/ Sheffield Steelers
13. David Phillips/ Sheffield Steelers
17. Mark Richardson/ Cardiff Devils
23. Paul Swindlehurst/ Belfast Giants

Atacanți
74. Ollie Betteridge/ Nottingham Panthers
5. Ben Davies/ Guildford Flames
75. Robert Dowd/ Sheffield Steelers
10. Robert Farmer/ Nottingham Panthers
27. Luke Ferrara/ Coventry Blaze
21. Mike Hammond/ Manchester Storm
14. Liam Kirk/ Peterborough Petes
7. Robert Lachowicz/ Nottingham Panthers
91. Ben Lake/ Coventry Blaze
11. Joey Lewis/ ESV Kaufbeuren
8. Matthew Myers/ Cardiff Devils
9. Brett Perlini/ Nottingham Panthers
20. Jonathan Phillips/ Sheffield Steelers
19. Colin Shields/ Belfast Giants

Rusia

Portari:
88. Andrei Vasilievski (Tampa Bay, NHL)
40. Alexander Gheorghiev (New York Rangers, NHL)
31. Ilia Sorokin (ȚSKA Moskva)

Fundași:
98. Mihail Sergaciov (Tampa Bay, NHL)
Bogdan Kiselevici (Winnipeg, NHL)
Artem Zub (Skt. Petersburg)
3. Dinar Hafizulin (Skt. Petersburg)
89. Nikita Nesterov (ȚSKA Moscova)
Artěm Blajievski (ȚSKA Moscova)
Alexander Ielesin (Iaroslavl)
Artm Sergheiev (Ufa)
9. Dimitri Orlov (Washington, NHL)

22. Nikita Zaițev (Toronto, NHL)
Vladislav Gavrikov 

Atacanți:
86. Nikita Kucerov (Tampa Bay, NHL)
11. Evgheni Malkin (Pittsburgh, NHL)
15. Artem Anisimov (Chicago, NHL)
71. Ilia Kovalciuk (Los Angeles, NHL)
94. Alexander Barabanov (Skt. Petersburg)
16. Serghei Plotnikov (Skt. Petersburg)
25. Mihail Grigorenko (ȚSKA Moscova)
13. Serghei Andronov (ȚSKA Moscova)
8. Alexander Ovecikin (Washington, NHL)
92. Evgheni Kuznețov (Washington, NHL)
97. Nikita Gusev (SKA Skt. Petersburg)
63. Evgheni Dadonov (Florida, NHL)

Norvegia

Portari
31. Jonas Arntzen/ Leksand
33. Henrik Haukeland/ TPS
Henrik Holm/ Stavanger

Fundași
47. Alexander Bonsaksen/ Koo Koo
21. Christian Bull/ Storhamar
17. Stefan Espeland/ Vålerenga
6. Jonas Holøs/ Fribourg
4. Johannes Johannesen/ Stavanger
49. Christian Kåsastul/ Frisk Asker
5. Erlend Lesund/ Mora IK
10. Mattias Nørstebø/ Frölunda

Atacanți
26. Kristian Forsberg/ Stavanger
85. Michael Haga/ Mora IK
15. Tommy Kristiansen/ Sparta Sarpsborg
18. Tobias Lindström/ Vålerenga
27. Andreas Martinsen/ Chicago Black Hawks (NHL)
13. Sondre Olden/ Vienna Capitals
46. Mathis Olimb/ Skellefteå
51. Mats Rosseli Olsen/ Frölunda

93. Thomas Valkvæ Olsen/ Leksand
61. Alexander Reichenberg/ Färjestad BK
28. Niklas Roest/ Sparta Sarpsborg
22. Martin Røymark/ Vålerenga
41. Patrick Thoresen/ Storhamar
8. Mathias Trettenes/ Krefeld

Cehia

Portari:
Jakub Kovář (Ekatěrinburg, KHL)
32. Patrik Bartošák (Vitkovice)
Marek Langhamer (Habarovsk, KHL)
30. Simon Hrubec (Trinec)

Fundași: 
6. David Musil (HC Oceláři Třinec)
17. Filip Hronek (Detroit, NHL)
3. Radko Gudas (Philadelphia, NHL)
29. Jan Kolář (Habarovsk, KHL)
Petr Zámorský (Budejovice)
9. David Sklenička (Laval, AHL)
11. Michal Moravčík (HC Škoda Plzeň)
44. Jan Rutta (Tampa Bay, NHL)

Atacanți:
93. Jakub Voráček (Philadelphia, NHL)
72. Filip Chytil (New York Rangers, NHL)
Robin Hanzl (Spartak, KHL)
26. Michal Řepík (Podolsk, KHL)
Tomáš Zohorna (Habarovsk, KHL)
81. Dominik Kubalík (Ambri-Piotta)
David Tomášek (Jyväskylä)
Hynek Zohorna (Lahti)
43. Jan Kovář (HC Škoda Plzeň)
67. Michael Frolík (Calgary, NHL)
18. Ondřej Palát (Tampa Bay, NHL)
12. Dominik Simon (Pittsburgh, NHL)
23. Dimitri Jaskin (Washington, NHL)

13. Jakub Vrána (Washington, NHL)

Suedia

Portari
1. Jhonas Enroth/ Örebro
25. Jacob Markström/ Vancouver Canucks (NHL)
30. Henrik Lundqvist/ New York Rangers (NHL)

Fundași
6. Adam Larsson/ Edmonton Oilers (NHL)
8. Robert Hägg/ Philadelphia Flyers (NHL)
18. Marcus Pettersson/ Pittsburgh Penguins (NHL)
22. Lukas Bengtsson/ Linköping
23. Oliver Ekman-Larsson/ Arizona Coyotes (NHL)
52. Philip Holm/ Nijnîi Novgorod, KHL
56. Erik Gustafsson/ Chicago Blackhawks (NHL)
14. Mattias Ekholm/ Nashville Predators (NHL)

Atacanți
9. Adrian Kempe/ Los Angeles Kings (NHL)
11. Joakim Nygård/ Färjestad
16. Marcus Krüger/ Chicago Blackhawks (NHL)
21. Loui Eriksson/ Vancouver Canucks (NHL)
28. Elias Lindholm / Calgary Flames (NHL)
29. Mario Kempe/ Arizona Coyotes (NHL)
32. Oskar Lindblom/ Philadelphia Flyers (NHL)
40. Elias Pettersson/ Vancouver Canucks (NHL)
57. Anton Wedin/ Timra
58. Anton Lander/ Kazan (KHL)
63. Jesper Bratt/ New Jersey Devils (NHL)
70. Dennis Rasmussen/ Magnitogorsk (KHL)
72. Patric Hörnqvist/ Pittsburgh Penguins (NHL)
88. William Nylander/ Toronto Maple Leafs (NHL)

Elveția

Portari
20. Reto Berra (HC Fribourg-Gottéron)

63. Leonardo Genoni (SC Bern)
29. Robert Mayer (Genève-Servette HC)

Fundași:
Raphael Diaz (EV Zug)

Michael Fora (HC Ambrì-Piotta)
Lukas Frick (Lausanne HC)
Joël Genazzi (Lausanne HC)
90. Roman Josi (Nashville Predators, NHL)
55. Romain Loeffel (HC Lugano)
82. Janis Jerome Moser (EHC Biel-Bienne)
6. Yannick Weber (Nashville Predators, NHL).

Atacanți:
10. Andres Ambühl (HC Davos)

Alessio Bertaggia (HC Lugano)
64. Christoph Bertschy (Lausanne HC)
21. Kevin Fiala (Minnesota Wild, NHL)
92. Gaëtan Haas (SC Bern)
13. Nico Hischier (New Jersey Devils, NHL)
15. Grégory Hofmann (HC Lugano)
23. Philipp Kurashev (Québec Remparts, LHJMQ)
93. Lino Martschini (EV Zug)
Simon Moser (SC Bern)
8. Vincent Praplan (Springfield Thunderbirds, AHL)
Damien Riat (EHC Biel-Bienne)
46. Noah Rod (Genève-Servette HC)
60. Tristan Scherwey (SC Bern)

Italia

Portari
1. Andreas Bernard (Mannheim)
30. Marco Roia De Filippo (Cortina)
35. Gianluca Vallini (Vipiteno)

Fundași
6. Sean McMonagle (Frisk)
5. Alex Trivellato (Krefeld)
12. Ivan Tauferer (Ritten)
55. Luca Zanatta (Olten)
25. Stefano Marchetti (Bolzano)
7. Jan Pavlu (Heilbronn)
26. Armin Helfer (Pustertal)

Atacanți
19. Raphael Andergassen (Pustertal)
9. Armin Hofer (Pustertal)
94. Angelo Miceli (Bolzano)

22. Diego Kostner (Ambri)
8. Marco Insam (Bolzano)
81. Anthony Bardaro (Asiago)
91. Marco Rosa (Asiago)
16. Giovanni Morini (Lugano)
63. Alex Lambacher (Heilbronn)
46. Ivan Deluca (Bozano)
13. Peter Hochkofler (Salzburg)
47. Joachim Ramoser (Ingolstadt)
3. Markus Gander (Pustertal)

Austria

Portari
60 HERZOG Lukas/ EC Red Bull Salzburg
30 KICKERT David/ Black Wings Linz
STRAKBAUM Bernhard

Fundași
91 HEINRICH Dominique/ EC Red Bull Salzburg
90 PALLESTRANG Alexander/ EC Red Bull Salzburg
63 SCHLACHER Markus/ EC Panaceo VSV
92. UNTERWEGER Clemens/ Klagenfurt
28. SCHUMNIG Martin (Klagenfurt)
14. PETER Patrick (Vienna Capitals)

Atacanți
17 GANAHL Manuel/ Lukko Rauma
21 HAUDUM Lukas/ IK Pantern
89 HERBURGER Raphael/ EC Red Bull Salzburg
23 HOFER Fabio/ Ambri
67 KOMAREK Konstantin / Malmo
5 RAFFL Thomas/ EC Red Bull Salzburg
9 RAUCHENWALD Alexander/ EC Red Bull Salzburg
12. RAFFL Michael/ Philadelphia Flyers (NHL)
27. HUNDERTPFUND Thomas (Klagenfurt)

3. SCHNEIDER Peter (Vienna Capitals)
16. Dominic Zwerger (Ambri)

Letonia

Portari:
50. Kristers Gudļevskis (Dinamo Riga)

31. Gustavs Dāvis Grigals (Alaska Fairbanks, NCAA)
Jānis Auziņš (Prizma)

Fundași:
26. Uvis Balinskis (Dinamo Riga)
11. Kristaps Sotnieks (Dinamo Riga)
77. Kristaps Zīle (Dinamo Riga)
27. Oskars Cibuļskis (Hradec Kralove)
29. Ralfs Freibergs (Zlin)
32. Artūrs Kulda (Severstal Cerepovec, KHL)
58. Guntis Galvins (Trinec)

Atacanți:
95. Oskars Batņa (Dinamo Riga)
17. Mārtiņš Dzierkals (Dinamo Riga)
49. Emīls Ģēģeris (Dinamo Riga)
18. Rodrigo Ābols (Orebro)
70. Miks Indrašis (Dinamo Moscova, KHL)
Kaspars Daugaviņš (Spartak Moscova, KHL)
12. Rihards Marenis (Mogo)
14. Rihards Bukarts (Schwenninger Wild Wings)
Edgars Kulda (Zlin)
Roberts Bukarts (Sparta Praga)
91. Ronalds Ķēniņš (Lausanne)
Toms Andersons (Langenthal)
10. Lauris Dārziņš (Dinamo Riga)
Teodors Bļugers (Pittsburgh Penguins, NHL)
21. Rūdolfs Balcers (Ottawa Senators, NHL)
87. Gints Meija (Dinamo Riga)

Cum se dau punctele
3 puncte pentru echipa câștigătoare la încheierea timpului regulamentar de 60 de minite;
1 punct pentru ambele echipe la încheierea timpului regulamentar dacă jocul este egal;
1 punct suplimentar câștigat pentru echipa care câștigă jocul în prelungirile de 5 minute sau la loviturile de departajare.

Lista de onoare – campioanele mondiale și podiumurile
An Aur argint bronz loc de desfășurare
1920 Canada SUA Cehoslovacia/ Anvers (JO)
1924 Canada SUA Marea Britanie/ Chamonix (JO)
1928 Canada Suedia Elveția/ St. Moritz (JO)
1930 Canada Germania Elveția/ Chamonix, Berlin, Viena
1931 Canada SUA Austria/ Krynica
1932 Canada SUA Germania/ Lake Placid (JO)
1933 SUA Canada Cehoslovacia/ Praga
1934 Canada SUA Germania/ Milano
1935 Canada Elveția Marea Britanie/ Davos
1936 Marea Britanie Canada SUA/ Garmisch-Partenkirchen (JO)
1937 Canada Marea Britanie Elveția/ Londra
1938 Canada Marea Britanie Cehoslovacia/ Praga
1939 Canada SUA Elveția/ Basel, Zurich
1947 Cehoslovacia Suedia Austria Praga
1948 Canada Cehoslovacia Elveția/ St. Moritz (JO)
1949 Cehia Canada SUA/ Stockholm
1950 Canada SUA Elveția/ Londra
1951 Canada Suedia Elveția/ Paris
1952 Canada SUA Suedia/ Oslo (JO)
1953 Suedia RFG Elveția/ Zurich, Basel
1954 Uniunea Sovietică Canada Suedia Stockholm
1955 Canada URSS Cehoslovacia/ Krefeld, Dortmund, Köln
1956 URSS SUA Canada/ Cortina (JO)
1957 Suedia URSS Cehoslovacia/ Moscova
1958 Canada URSS Suedia/ Oslo
1959 Canada URSS Cehoslovacia/ Praga, Bratislava
1960 SUA Canada URSS/ Squaw Valley (JO)
1961 Canada Cehoslovacia URSS/ Geneva, Lausanne
1962 Suedia Canada SUA/ Colorado Springs, Denver
1963 URSS Suedia Cehoslovacia/ Stockholm
1964 URSS Suedia Cehoslovacia/ Innsbruck (JO)
1965 URSS Cehoslovacia Suedia/ Tampere
1966 URSS Cehoslovacia Canada/ Ljubljana
1967 URSS Suedia Canada/ Viena
1968 URSS Cehoslovacia Canada/ Grenoble (JO)
1969 URSS Suedia Cehoslovacia/ Stockholm
1970 URSS Suedia Cehoslovacia/ Stockholm
1971 URSS Cehoslovacia Suedia/ Berna, Geneva
1972 Cehoslovacia URSS Suedia/ Praga
1973 URSS Suedia Cehoslovacia/ Moscova
1974 URSS Cehoslovacia Suedia/ Helsinki
1975 URSS Cehoslovacia Suedia/ Munchen, Dusseldorf
1976 Cehoslovacia URSS Suedia/ Katowice
1977 Cehoslovacia Suedia URSS/ Viena
1978 URSS Cehoslovacia Canada/ Praga
1979 URSS Cehoslovacia Suedia/ Moscova
1981 URSS Suedia Cehoslovacia/ Goteborg, Stockholm
1982 URSS Cehoslovacia Canada/ Helsinki, Tampere
1983 URSS Cehoslovacia Canada/ Dusseldorf, Dortmund, München
1985 Cehoslovacia Canada URSS/ Prague
1986 URSS Suedia Canada/ Moscova
1987 Suedia URSS Cehoslovacia/ Viena
1989 URSS Canada Cehoslovacia/ Stockholm, Sodertalje
1990 URSS Suedia Cehoslovacia/ Berna, Fribourg
1991 Suedia Canada URSS/ Turku, Helsinki, Tampere
1992 Suedia Finlanda Cehoslovacia. Praga, Bratislava
1993 Rusia Suedia Cehia/ Dortmund, München
1994 Canada Finlanda Suedia/ Bolzano, Canazei, Milano
1995 Finlanda Suedia Canada/ Stockholm, Gavle
1996 Cehia Canada SUA/ Viena
1997 Canada Suedia Cehia/ Helsinki, Turku, Tampere
1998 Suedia Finlanda Cehia/ Zurich, Basel
1999 Cehia Finlanda Suedia/ Oslo, Lillehammer, Hamar
2000 Cehia Slovacia Finlanda St. Petersburg
2001 Cehia Finlanda Suedia/ Köln, Hanovra, Nürnberg
2002 Slovacia Rusia Suedia/ Goteborg, Karlstad, Jonkoping
2003 Canada Suedia Slovacia/ Helsinki, Turku, Tampere
2004 Canada Suedia SUA/ Praga, Ostrava
2005 Cehia Canada Rusia/ Viena, Innsbruck
2006 Suedia Cehia Finlanda/ Riga
2007 Canada Finlanda Rusia/ Moscova, Mytishi
2008 Rusia Canada Finlanda/ Quebec, Halifax
2009 Rusia Canada Suedia/ Berna, Zurich-Kloten
2010 Cehia Rusia Suedia/ Köln, Mannheim, Gelsenkirchen
2011 Finlanda Suedia Cehia/ Bratislava, Kosice
2012 Rusia Slovacia Cehia/ Helsinki, Stockholm
2013 Suedia Elveția SUA/ Stockholm, Helsinki
2014 Rusia Finlanda Suedia/ Minsk, Belarus
2015 Canada Rusia SUA/ Praga, Ostrava
2016 Canada Finlanda Rusia/ Moscova, St. Petersburg
2017 Suedia Canada Rusia/ Köln, Paris
2018 Suedia Elveția SUA/ Copenhaga, Herning

 
 
Close
Închide