Atacantul care își număra golurile pe degetele de la o mână a început să dea alt randament la mii de kilometri depărtare de țară. Atacantul român a fost eroul partidei FC Warriors – Home United, din Cupa Ligii din Singapore.

Unul dintre golurile marcate de Ciolacu

Meciul a avut o desfășurare „dramatică”. Oaspeții au condus la pauză, gazdele au întors în partea secundă, câștigând cu 4-3.

Ciolacu a făcut spectacol în Singapore. „Toți am fost de acord să jucăm cu toată inima”

Ciolacu a înscris din penalty în minutul 22, apoi a mai marcat de două ori în repriza a doua, în minutele 64 şi 68. Webb, în minutul 76, a marcat golul al patrulea pentru Warriors FC, iar echipa românului s-a impus cu 4-3, pe teren propriu.

„Chiar dacă am fost conduşi cu 2-0 şi 3-1, întotdeauna am crezut că putem reveni. La pauză, am discutat între noi şi toţi am fost de acord să jucăm din toată inima, la potenţial maxim, în repriza a doua şi exact asta am făcut.

Bineînţeles, mă simt extraordinar că am reuşit un hat-trick la doar al doilea meu meci, dar golurile mele nu sunt atât de importante. Important e că am jucat ca o echipă şi am obţinut o victorie uriaşă în faţa unei echipe bune cum este Home United”, a declarat Ciolacu pentru presa locală, imediat după încheierea partidei.

Cupa Ligii din Singapore are un format cu două grupe, fiecare grupă având în componenţă câte 4 echipe. Se joacă după sistemul ‘fiecare cu fiecare’, cu primele două clasate mergând în runda eliminatorie. Warriors FC, echipa lui Ciolacu, face parte din Grupa A şi este evident pe primul loc după această victorie.