Sport Libertatea > Sport

Victor Pițurcă a calificat Al Ittihad în sferturile Cupei Campionilor Arabiei Saudite. Lucian Sânmărtean, încă o pasă de gol / GALERIE FOTO&VIDEO

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Joi, 10 martie 2016, 01:01

[gallery ids="1329683,1329684,1329685,1329686,1329687,1329688,1329689,1329690,1329691,1329692"]

Victor Pițurcă a ajuns la 11 meciuri consecutive fără înfrângere cu Al Ittihad. Echipa pregătită de fostul selecționer a câștigat, marți seară, scor 2-0, partida cu Al Wehda, disputată pe teren propriu, și s-a calificat în sferturile Cupei Campionilor Arabiei Saudite.

Al Ittihad s-a impus în repriza secundă, prin golurile marcate de Asiri (55) și de Fallatah (90). Ultimul a înscris cu capul din centrarea lui Lucian Sânmărtean, introdus pe teren în minutul 76.

Al Ittihad va juca în sferturile Cupei Campionilor Arabiei Saudite, pe 1 aprilie, împotriva celor de la Al Hazm, locul 12 în lida secundă.

Victor Pițurcă are o singură înfrângere în cele 14 jocuri disputate de la începutul celui de-al doilea mandat la Al Ittihad. În rest, 9 victorii și patru egaluri. Al Ittihad se află pe locul 3 în campionatul Arabiei Saudite, cu 40 de puncte, după 19 etape, la două puncte în spatele liderului Al Ahli, și ocupă poziția a patra în grupa A din Liga Campionilor Asiei, cu două puncte din două meciuri. Lider este Sepahan, cu trei puncte.

Lucian Sânmărtean a primit telegramă de convocare la echipa națională pentru dubla amicală cu Lituania (23 martie, Giurgiu) și cu Spania (27 martie, Cluj-Napoca).

Victor Pițurcă i-a impresionat pe saudiți prin titularizarea unui mijlocaș de 17 ani, Yahya Al Khormi.

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc
Cine e soția multimilionarului român acuzat că a vrut să o ÎNECE la Mamaia. E fosta iubită a unui cântăreț celebru
Horoscop 15 august 2020. Racii primesc propuneri dintre cele mai îndrăznețe, dar nu de asta au nevoie