0-112742-bush.jpgÎn timp ce cei doi oficiali se întâlneau în biroul privat al premierului Nuri al-Maliki, un jurnalist irakian aşezat în rândul al treilea, a sărit strigând „este sărutul de adio, neam de câine” şi şi-a aruncat pantofii, unul după celălalt, înspre preşedintele american. Nuri al-Maliki a schiţat un gest de protecţie a preşedintelui american, care nu a fost atins.

Jurnalistul irakian Muntazer al-Zaidi, de la postul sunnit şi antiamerican al-Bagdadia, care transmite din Cairo, a fost evacuat prin forţă de serviciile de securitate irakiene şi americane, strigând la adresa lui George W. Bush: „sunteţi responsabil de moartea a mii de irakieni”.

Preşedintele american a zâmbit mai întâi, apoi şi-a reluat expresia serioasă văzând numărul agenţilor mobilizaţi. Jurnaliştii irakieni s-au ridicat în picioare pentru a se scuza faţă de preşedintele american.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.