Japonezii continuă să trăiască un coşmar, după ce au fost deja îngenuncheaţi de un cutremur puternic, urmat de un tsunami devastator. Pe lângă faptul că mii de cadavre sunt descoperite zilnic pe coastele unde valul ucigaş a lovit năprasnic, bilanţul ajungând, conform unor surse, la circa 10.000 de morţi, oamenii privesc cu teamă şi spre centrala nucleară de la Fukushima, care, de sâmbătă, are probleme tot mai mari cu sistemele de răcire a reactoarelor. Învelişurile a trei dintre ele au fost distruse de deflagraţii controlate care au produs pe lângă răcirea dorită şi scurgeri de substanţe radioactive. Din cauza faptului că acestea s-au degajat în atmosferă, ieri, specialişii au anunţat că e foarte posibil să aibă loc o ploaie radioactivă, care va pune în pericol viaţa a sute de mii de oameni.
Se aşteaptă un alt seism puternic
Deja, după explozia de sâmbătă, câteva sute de oameni, printre care mulţi copii, au fost iradiaţi. Şi asta nu e tot. Seismologii japonezi au avertizat că în viitorul apropiat arhipelagul nipon ar putea fi zguduit din nou de un megacutremur, însoţit de un alt tsunami devastator. Ieri, un seism de 6,2 grade, considerat o replică a celui de 9 grade, a alertat din nou întreaga Japonie.
Peste 600.000 de evacuaţi
Aproximativ 380.000 de persoane au fost evacuate din zonele afectate de seism şi de tsunami şi au fost adăpostite în 2.050 de centre de evacuare. Alte 210.000 de persoane au fost evacuate din apropierea centralei nucleare Fukushima, care s-a transformat într-o bombă cu ceas.
Aşa arată dezastrul văzut din sateliţi
Prin intermediul sateliţilor şi al aplicaţiei Google Eye, ieri, în presa internaţională au apărut poze impresionante, cu zonele devastate de tsunami în arhipelagul nipon. Spre exemplu, în prefectura Myiagi, un oraş întreg a fost ras de pe faţa pământului, tsunamiul transformându-l într-o pată uriaşă de culoare maro, asemenea mâlului. Peste 2.000 de oameni şi-au pierdut viaţa numai aici.
Îaninte de tsunami
Asta a rămas după tsunami... Mii de morţi sunt descoperiţi zilnic pe coasta de nord-est a Japoniei
După tsunami
Asta a rămas după tsunami... Mii de morţi sunt descoperiţi zilnic pe coasta de nord-est a Japoniei
Cutremur de 3,5 grade în Banat
Un seism cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs, ieri dimineaţă, în zona localităţii Mehadia, din Caraş-Severin. Cercetătorii de la Centrul de Seismologie din Timişoara susţin că acest cutremur nu are legătură cu ce se petrece în Japonia şi că producerea lui este un lucru bun, pentru că s-a eliberat o energie în acea zonă, care reduce riscul unui seism mai mare.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.