Conform documentului, publicat pe site-ul ANM, de joi dimineaţă de la ora 3.00 şi până vineri la ora 15.00, instabilitatea atmosferică va fi accentuată în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, nordul Moldovei şi în vestul şi nordul Olteniei.

Aceasta se va manifesta, potrivit meteorologilor, prin intensificări ale vântului „care vor avea şi aspect de vijelie”.

Cantităţile de precipitaţii aşteptate de meteorologi vor fi, în general, cuprinse între 25 şi 30 de litri pe metrul pătrat, însă izolat, în special la munte, vor ajunge la 40-45 de litri pe metrul pătrat. În plus, izolat, meteorologii prognozează căderi de grindină.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.