CTP a scris „Anaftasiu”, în loc de Anastasiu, aluzie la faptul că vicepremierul este în mijlocul unui scandal legat de mita dată timp de 8 ani la ANAF.

„Tăcerea care dărâmă. Cu fiecare oră pe care acest Anaftasiu o mai petrece în guvernul Bolojan-Dan, scade abrupt înțelegerea cetățenilor, câtă este, pentru reforma dureroasă. Tăcerea premierului Bolojan față de cazul șpăgarului-denunțător Anaftasiu este una dintre cele mai rele surprize pe care le-am avut vreodată”, a scris CTP pe Facebook.

Faptele sunt următoarele: timp de 8 ani (2009-2017), o firmă care aparținea lui Dragoș Anastasiu a dat mită mascată firmei care aparținea unei inspectoare ANAF pentru a evita probleme la controale. Apoi, inspectoarea Angela Burlacu a fost condamnată definitiv la 5 ani de închisoare în 2023. Deși Dragoș Anastasiu a recunoscut acum aproximativ 7 ani că a dat mită, el nu a fost urmărit penal de DNA.

Mai exact, potrivit Digi24, firma lui Anastasiu a plătit aproximativ 170.000 de euro timp de 8 ani, prin facturi fictive, firmei reprezentate de Angela Burlacu, omul de afaceri susținând la acel moment că era „foarte stresat” pentru că a fost amenințat cu închisoarea și cu „distrugerea afacerii”.

În plus, DNA l-a contrazis pe Dragoș Anastasiu, afirmând că acesta a fost denunțător în acel dosar, deși actualul vicepremier și Guvernul Bolojan au spus că a fost doar martor.

Informațiile au apărut în presă vineri, 25 iulie, iar Anastasiu nu și-a dat demisia, deși însuși președintele Nicușor Dan a spus că situația lui „e o problemă mare”. Ba, mai mult, Anastasiu a cerut DNA să îi arate „presupusul denunț”.

Libertatea l-a întrebat pe vicepremierul Dragoș Anastasiu vineri, 25 iulie, dacă ia în calcul să demisioneze, ca să nu prejudicieze imaginea Guvernului condus de premierul Ilie Bolojan, dar Anastasiu a refuzat să răspundă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Prodromos 26.07.2025, 22:35

Daca cineva ar ricana la adresa unui a-teu sau anti-teu, pe care il cheama Cristian si l-ar cognomena, antifrazic, l-ar putea apela Filotian (ca tot i-a placut sa faca tumbe prin proximitatea artelor de expresie lexico-vizuale ) - Filotian Dorulet ...i-ar placea? Chiar cu dedesubt de masura, i-ar placea? NU. Ar ignora. Pentru ca dumnealui, chiar persoana publica, formator de opinie, nu este angajat al statului fidel si nici textier al statului paralel. Da, numai ca, in acest fel, statul paralel ia locul statului fidel. CUM?! Fain frumos! Cand rade interesele Autoritatilor de Stat sau ale Agentiilor cu rima imbratisata cu Agentiile de Intelligence, ce pot face dumnealor? Ce au invata predecesoarele lor, de la predecesorii mentori ai lor, pe care ii mai vedeti prin peninsula serpilor fara apa s.c.l. A bon entendeur, salut!

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.