Aceasta a spus în cadrul unei conferințe că are un imens respect pentru ceea ce Facebook a realizat, însă anumite aspecte ale gigantului ”distrug țesătura democrației, distrug țesătura relațiilor umane și folosesc un drog care dă dependență, numit furie”.

Aceasta a spus că conducerea Facebook este ignorantă sau motivată de ceva ”întunecat”.

”Este ca la tutun, nu e cu nimic diferit de opioide”, a completat ea.

”Știm că furia dă dependență, știu că putem atrage oameni pe platforma noastră și vom avea engagement (implicare – n.r.) dacă îi enervpm destul. Așa că trebuie să folosim asta de fiecare dată?”

Joanna Hoffman:

Atac la Zuckerberg

Aceasta a spus că o mulțime de lideri din lumea de azi sunt ”genii în ceea ce au îndeplinit și ceea ce au făcut la o vârstă foarte tânără”, dar a adăugat că ea crede că aceștia sunt ”remarcabil de ignoranți în privința a ceea ce seamănă în lume”.

Fără a-l numi, aceasta a arătat indirect cu degetul către Mark Zuckerberg, care a fondat Facebook la 19 ani, dar acum este criticat cu privire la răspunsul său în privința politicilor Facebook.

De ce nu vrea fondatorul Facebook să facă cenzură politică

Zuckerberg a fost criticat deoarece a lăsat postările lui Donald Trump, în vreme ce rivala Twitter a marcat unele dintre acestea ca false sau incitând la violență.

De partea cealaltă, Facebook nu dorește să fie ”Ministerul Adevărului”, iar Zuckerberg a spus că oamenii trebuie să vadă discursul necezurat al politicienilor astfel încât să își facă o imagine reală despre ei.

Istorie veche

Hoffman a ajuns la Apple în anul 1980, fiind al cincilea membru al echipei care proiecta calculatoarele Macintosh. După alungarea lui Steve Jobs, aceasta l-a urmat la NeXT, o altă companie de calculatoare înființată de acesta.

Apple a cumpărat NeXT în anul 1997, anul în care Jobs a revenit la Apple.

Hoffman a devenit vicepreședinte la General Magic, o companie software și de electronice desprinsă din Apple în anul 1990.

Acum Hoffman lucrează la Sherpa, o firmă spaniolă specializată în inteligență artificială.

Filmul ”Steve Jobs” din 2015 a întărit ideea că Hoffman era ”mâna dreaptă” a lui Jobs, fiind printre puținii care puteau să îi facă față. Rolul a fost interpretat de către Kate Winslet.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.