După ce Ilie Năstase a declarat că “eu m-aş duce să evoluez pentru ţara mea, Halep merge însă la Stuttgart”, Mihai Rusu, un alt fost component al echipei de Cupa Davis a României, l-a atacat, ieri, pe Nasty. “Îi reamintesc lui Ilie Năstase faptul că am pierdut finala Cupei Davis din 1972 din cauza lui (n.r. – 3-2 pentru SUA)! Spun asta pentru că, dacă Ion Ţiriac a pregătit acel meci în România timp de trei săptămâni, Ilie Năstase a venit în ţară cu o săptămână înainte de partida cu SUA. Aşa se face că domnul Năstase a pierdut atunci şi la simplu, şi la dublu”, a precizat, pentru Libertatea, Mihai Rusu.
Nasty, apostolul moralităţii
Fostul sportiv a continuat tirul la adresa celui mai mare tensimen român: “Culmea e că Ilie Năstase a «întârziat » la pregătirile pentru finala Cupei Davis din cauza unui turneu pe care l-a onorat şi care a avut loc la Seattle. A spus-o chiar el cu ceva timp în urmă. A venit obosit, plus că a trebuit să se reacomodeze cu diferenţa de fus orar. Simona Halep este acum exact în aceeaşi situaţie. Trebuie să onoreze turneul de la Stuttgart, astfel că, în cazul în care ar merge în Canada, ar fi şi obosită, şi neacomodată cu fusul orar. Aşa că mai bine joacă doar la Stuttgart”. Fost redactor la Radio Europa Liberă, Mihai Rusu a conchis: “În aşa-zisul caz Simona Halep, Ilie Năstase a vrut probabil să apară ca un apostol al moralităţii”.

Senzaţie la mall

Simona Halep, locul 3 WTA, a dat încă o dovadă de dărnicie, împărţind zâmbete şi semnături în public. Cea mai valoroasă sportivă a momentului în România a participat la o acţiune, la un mall din Bucureşti. Halep a renunţat la obişnuitul echipament de tenis, pe care l-a îmbrăcat la pregătirea efectuată la centrul de antrenament din complexul deţinut de Ion Ţiriac, şi s-a îmbrăcat în ton cu vremea frumoasă de afară: blugi şi sacou. Campioana a dat autografe şi s-a fotografiat cu admiratorii săi.

1_e9fad1.jpgIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.