Cazul cailor de la Fierbinţi a şocat la începutul acestui an întreaga Românie. Atunci, autorităţile împreună cu Vier Pfoten România şi cu GIA au descins la o fermă, unde 32 de cai erau înfometaţi, bătuţi şi lăsaţi să moară încet din cauza unor boli îngrozitoare.
Căluţii au fost luaţi în tutelă, îngrijiţi şi puşi pe picioare de ONG-uri, iar proprietarul care i-a ţinut în mizerie a fost dat în judecată. Nu toţi cei 32 de căluţi au supravieţuit, însă. La şapte luni de la incident, doar 27 mai trăiesc şi s-au recuperat complet.
Instanţa a hotărât, însă, că din pricina actului de proprietate, fermierul care nu a avut grijă de ei, îi poate lua înapoi oricând.
Astfel, 14 au plecat la vechiul proprietar, iar 13 au rămas în grija ONG-urilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.