Incendiul a izbucnit sâmbătă, dar s-a extins pe un perimetru de 50 de kilometri în mai puțin de 24 de ore. Se estimează că suprafața arsă ar putea fi de până la 8.000 de hectare, a raportat agenția de știri de stat EFE.

Șeful regional al Aragonului a spus că situația din zona satului Anon de Moncayo este critică, iar prioritatea pompierilor este să protejeze de flăcări așezările din zona de incendiu. 

Cele aproximativ 1.500 de persoane evacuate din calea flăcărilor au fost cazate în trei centre sportive aflate în orașele din apropiere.

Pompierii au transmis că evoluția evenimentelor depinde în mare măsură de vreme. Prognozele sunt dezamăgitoare, fiind așteptate rafale de vânt de până la 60 km/h. 

Foto: EPA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.