Imediat după ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski, aflat în vizită în Canada, a rostit o alocuțiune, parlamentarii l-au ovaționat în picioare pe Iaroslav Hunka, după ce Anthony Rota a atras atenția asupra prezenței veteranului ucrainean. „Este un erou ucrainean, un erou canadian şi îi mulţumim pentru serviciile sale”, afirmase politicianul.

Președintele Camerei Comunelor din Canada și-a cerut scuze, după ce a îndemnat la ovații în parlament pentru un veteran ucrainean care a luptat pentru naziști
Zelenski a ridicat pumnul în semn de recunoștință, în timp ce Hunka a salutat din tribune

Situația a determinat reacția imediată a Centrului Prietenii lui Simon Wiesenthal (FSWC): „Suntem profund deranjaţi de faptul că parlamentul canadian a recunoscut un veteran ucrainean care a servit într-o unitate militară nazistă în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial”.

Aceste remarci ignoră faptul că domnul Hunka a servit în cadrul Diviziei 14 Waffen Grenadier a SS, o unitate militară nazistă ale cărei crime împotriva umanităţii în timpul Holocaustului sunt bine documentate.

Centrul Prietenii lui Simon Wiesenthal:

„Datorează scuze fiecărui supraviețuitor al Holocaustului și veteran al celui de-Al Doilea Război Mondial care a luptat împotriva naziștilor și trebuie oferită o explicație cu privire la modul în care acest individ a intrat în sălile sfințite ale parlamentului canadian și a primit recunoașterea de la președintele Camerei și ovație în picioare”, a cerut Centrul.

Rota și-a cerut scuze, duminică, susținând că „am aflat ulterior mai multe informații, așa că regret ceea ce s-a întâmplat”.

El a precizat, într-un comunicat, că parlamentarii canadieni și delegația de la Kiev „nu cunoșteau planul meu de a-l recunoaște pe Hunka”.

„Doresc să îmi exprim scuzele cele mai profunde comunităților evreiești din Canada și din întreaga lume. Accept întreaga responsabilitate pentru acțiunea mea”, a declarat Rota.

Foto: Profimedia

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (8)
Avatar comentarii

Simona.T 25.09.2023, 12:50

Dau apa la moara rusilor...

Avatar comentarii

DMV75 25.09.2023, 13:43

Ce inseamna ipocrizie politica...Canadianul stia ca h0...ucrainianul era in sala, din intamplare, dar nu "stia" ca luptat intr-o unitate SS. Iar Strudeaux aplauda alaturi de cersetorul tupeis corupt Zelenski. Nici lui nu-i spusese nimeni. Si la final pentru a gasi o cale de iesire au gasit un vinovat...Curand o sa fie aplaudat si Bandera, care nici el nu a facut nimic rau, poate doar a inpins mai tare un polonez cand vroia sa se urce in autobuz.

Avatar comentarii

sorinzainescu68 25.09.2023, 14:16

Totuși e bine pentru cã și-a cerut scuze.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.