Mai exact 685.485 cetăţeni UE au venit în Germania anul trecut, iar alţi 303.036 au plecat, ceea ce conduce la un sold net de 382.449.

România a fost ţara de origine din care au venit cele mai multe persoane în Germania, cu 174.779 de sosiri.

Urmează Polonia (147.910 de persoane), Bulgaria (71.709) şi Croaţia (50.646), ultimul stat care a aderat la Uniune, potrivit aceleiaşi surse.

Germania se bucură de o creştere invidiată de mulţi dintre vecinii ei şi de un şomaj relativ scăzut (6,1%), care-i atrag pe cetăţenii europeni aflaţi în căutare de condiţii de viaţă mai bune decât în ţările lor de origine.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.